Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Španielsko zvažuje zvýšenie DPH na niektoré produkty a služby

Kategória: Spravodajstvo

Podľa španielskeho ministerstva financií vláda v krajine skúma možnosť zvýšenia dane z pridanej hodnoty (DPH) na tovary a služby, na ktoré sa v súčasnosti vzťahuje jedna zo znížených sadzieb

MADRID 26. júna (SITA, Reuters) - Španielsko by mohlo pristúpiť k zvyšovaniu sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na tie tovary a služby, na ktoré sa v súčasnosti vzťahuje zvýhodnená nižšia sadzba DPH. V utorok o tom informovalo španielske ministerstvo financií. Tieto opatrenia majú pomôcť Madridu splniť stanovené rozpočtové ciele. Španielsko má v súčasnosti sadzbu DPH na úrovni 18 %, je teda jedna z najnižších v Európe. Na množstvo produktov a služieb však platí znížená sadzba vo výške 8 % a na niektoré produkty sa uplatňuje dokonca iba štvorpercentná sadzba dane z pridanej hodnoty.
Ministerstvo preskúmava možnosť reklasifikácie produktov a služieb, na ktoré sa vzťahuje jedna zo znížených sadzieb DPH, uvádza sa v stanovisku ministerstva financií. Niektorí analytici považujú výrazné zvýšenie DPH za jediný spôsob, akým Španielsko môže splniť rozpočtové ciele, ku ktorým sa zaviazalo. Znížená osempercentná sadzba DPH v súčasnosti v Španielsku platí napríklad na ubytovacie služby v hoteloch a vstupenky do kina, či divadla. Štvorpercentnou sadzbou DPH sa zdaňujú knihy, noviny, ako aj základné potraviny. Španielska vláda oznámila, že v budúcom roku bude DPH zvyšovať, žiadne podrobnejšie informácie však neuviedla.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.