Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Spájanie daňovej a colnej správy bude pod drobnohľadom NKÚ

Kategória: Spravodajstvo

Jednou z hlavných kontrolovaných oblastí, na ktorú sa Najvyšší kontrolný úrad SR sústredí v tomto roku, je aj doprava.

BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Spájanie daňovej a colnej správy v rámci projektu Unitas, teda zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov, preverí aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Ten chce kontrolovať celý proces tak, aby sa nevyskytli prípadné problémy ako začiatkom minulého roka pri prechode daniarov na nový informačný systém. "Naším prvoradým cieľom je monitorovať celý tento proces až do jeho ukončenia, ktorý sa predpokladá až okolo roku 2018 a následne vyhodnotiť účinnosť tohto procesu," priblížili zámery NKÚ na štvrtkovej tlačovej besede Vladimír Daniš z finančnej a daňovej sekcie úradu.

Jednou z hlavných kontrolovaných oblastí, na ktorú sa NKÚ sústredí aj v roku 2013, je doprava. V minulom roku vykonal úrad v tejto oblasti päť kontrol, pričom sa zameral na výstavbu ciest prvej triedy na Slovenskej správe ciest a ministerstve dopravy, opravu a údržbu diaľnic a rýchlostných komunikácii, či na výber mýta. Rovnako NKÚ skontroloval oblasť diaľničných nálepiek a v železničnej doprave sa zameral na Železnice SR.

"V prípade Slovenskej správy ciest sme zistili, že v rokoch 2010 až 2011 tak skryto vykázali v položke výstavba ciest náklady, ktoré si užili sami. V roku 2010 to bolo okolo 54 tisíc eur a v roku 2011 viac ako 319 tisíc eur," priblížil jeden zo záverov kontroly Ján Vančík zo sekcie hospodárskych odvetví NKÚ. Podobný príklad sa podľa jeho slov stal aj v NDS, ktorá predkladala nedostatočné doklady. "Pre tento rok máme podobné plány s tým, že otočíme garde. U Slovenskej správy ciest a Národnej diaľničnej spoločnosti sa pozrieme - na Slovenskej správe ciest na opravu a údržbu ciest prvej triedy a u diaľnic, na výstavbu diaľnic a pôjdeme skontrolovať Železničnú spoločnosť Slovensko," avizuje Vančík.

Situáciu vo finančnej správe kontroloval NKÚ aj v prvej polovici minulého roka. Vtedy ho o to požiadali poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet, a to pre problémy s informačným systémom. NKÚ v marci 2012 zverejnil výsledky kontroly, v ktorých konštatoval viaceré porušenia zákonov. Úrad napríklad potvrdil obmedzenú funkčnosť informačných systémov daňovej správy a nedodržanie zásady správy daní podľa ustanovenia zákona o správe daní. Na základe výsledkov kontroly odporučil NKÚ štatutárnemu zástupcovi Finančného riaditeľstva SR okamžite prijať účinné opatrenia pre "zabezpečenie riadneho výkonu správy daní.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.