Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

SP vyplácala vlani menej garančných dávok

Kategória: Spravodajstvo

Sociálna poisťovňa vlani na výplatu garančných dávok vynaložila takmer 6,7 mil. eur, čo bolo medziročne menej o 0,2 mil. eur.

BRATISLAVA 2. júna (SITA) - Sociálna poisťovňa (SP) v minulom roku vyplácala garančnú dávku v priemere za mesiac 440 zamestnancom. V porovnaní s rokom 2011 ide o pokles o 93 zamestnancov. Priemerná výška garančnej dávky za vlaňajšok dosiahla 1 265 eur, čo je oproti roku 2011 nárast o 178 eur. Poisťovňa vlani na výplatu garančných dávok vynaložila takmer 6,7 mil. eur, čo bolo medziročne menej o 0,2 mil. eur. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.