Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

SOPK navrhuje vláde zaviesť automatickú kontrolu daňovníkov

Kategória: Spravodajstvo

Komplexný systém evidencie daňových dokumentov môže podľa SOPK zabezpečiť zvýšenie efektívnosti výberu DPH minimálne o 15 až 20 % a tým prispieť k zvýšeniu príjmov do štátneho rozpočtu minimálne o 500 mil. eur ročne.

Správa "DANE: SOPK navrhuje vláde zaviesť automatickú kontrolu daňovníkov," rozšírená v poslednom odseku o reakciu Ministerstva financií SR

BRATISLAVA 14. februára (SITA) - Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) navrhuje vláde s cieľom zvýšiť efektivitu výberu daní na Slovensku, aby zaviedla nový komplexný systém evidencie daňových dokumentov. Tento systém by vo forme programu využívali podnikatelia ako aj finančná správa. Cieľom predstaveného systému je podľa predsedu SOPK Petra Mihóka otvoriť diskusiu o zlepšovaní výberu daní na Slovensku. "Nehovoríme, že ten návrh je najlepší, jediný možný, ale ukážte, čo máte vy," odkázal vláde Mihók na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Návratnosť zavedenia predstaveného systému odhaduje komora na jeden až dva mesiace od jeho zavedenia. Celkové náklady na zavedenie systému do praxe by pritom podľa komory mohli dosiahnuť zhruba 15 mil. eur. "Systém je účinným, komplexným, cenovo výhodným a perspektívnym riešením s minimálnymi prevádzkovými nákladmi," uvádza SOPK. Podľa Petra Mihóka existuje viacero spôsobov ako uviesť systém do praxe, pričom existujú aj možnosti, ktoré by pre štát nepredstavovali žiadne finančné náklady.

Podľa predsedu regionálnej komory SOPK v Prešove a spoluautora systému Miloslava Karaffu by zavedenie automatizovaného systému mohlo pomôcť aj znížiť priestor pre korupciu. Pre podnikateľov by tento systém podľa jeho slov predstavoval určitý „antivírusový" program, ktorý by napríklad kontroloval generovanie faktúr, pričom údaje od jednotlivých daňovníkov by sa centralizovali vo finančnej správe. "Náš systém, ktorý ponúkame, funguje automaticky, vládne tomu programové vybavenie, ktoré skontroluje všetky známe druhy podvodov. Programové vybavenie je adaptabilné," spresňuje Karaffa, ktorý je zároveň aj konateľom spoločnosti zaoberajúcej sa vývojom, výrobu a predajom elektronických zariadení Elcom.
Komplexný systém evidencie daňových dokumentov môže podľa SOPK zabezpečiť zvýšenie efektívnosti výberu DPH minimálne o 15 až 20 % a tým prispieť k zvýšeniu príjmov do štátneho rozpočtu minimálne o 500 mil. eur ročne. SOPK predstavila systém evidencie daňových dokumentov už viacerým vládam. Podľa predsedu Petra Mihóka komora zatiaľ žiadnu reakciu na predstavený systém nedostala.

Ministerstvo financií však v reakcii na návrh komory uvádza, že systém, ktorý presadzuje SOPK, by zvyšoval náklady podnikateľov. "Ministerstvo financií minulý mesiac predstavilo vlastné riešenie vo forme elektronického výkazu DPH, ktorý vytvára predpoklad na to, aby podnikatelia do budúcnosti nemuseli vôbec vypracovávať daňové priznania k DPH, vypracuje to namiesto nich finančná správa. Zároveň očakávame zlepšenie výberu daní a obmedzenie podvodov," doplnil pre agentúru SITA hovorca rezortu Radko Kuruc.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.