Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

SOI vlani evidovala 456 podnetov na internetové obchody

Kategória: Spravodajstvo

Najvyššia pokuta, ktorú v roku 2013 uložila Slovenská obchodná inšpekcia internetovému obchodu bola vo výške 5 tis. eur.

BRATISLAVA 18. marca (SITA) - Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) evidovala v minulom roku 456 spotrebiteľských podnetov v oblasti elektronického obchodu. V porovnaní s rokom 2012, kedy inšpekcia zaznamenala 404 podnetov, to bol nárast. Ako ďalej uviedla pre agentúru SITA tlačová hovorkyňa Ústredného inšpektorátu SOI Danuša Krkošová, inšpekcia prešetrila 183 spotrebiteľských hlásení a pri 126 zistila nedostatky. Najčastejším pochybením e-shopov bolo podľa zistení SOI neposkytnutie všeobecných povinných informácií, ako aj neposkytnutie informácií pred odoslaním objednávky.

Zákon o elektronickom obchode podľa tlačovej hovorkyne nemá inštitút pokút. "Ak SOI zistí nedostatky, sankciu ukladá v správnom konaní podľa zákona o ochrane spotrebiteľa a jej maximálna výška je do 66 387 eur," konštatovala Krkošová. Zároveň tiež upozornila, že za opakované porušenie povinnosti počas dvanástich mesiacov môže inšpekcia uložiť pokutu do výšky takmer 166 tis. eur. "Pri určení jej výšky sa prihliada najmä na charakter protiprávneho konania, závažnosť porušenia povinnosti, spôsob a následky porušenia povinnosti," dodala. Najvyššia pokuta, ktorú v minulom roku uložila inšpekcia internetovému obchodu, bola vo výške 5 tis. eur. Podnety od spotrebiteľov a nedostatky, ktoré SOI zisťuje, sa podľa Krkošovej zameriavajú najmä na dodanie iného tovaru ako bol objednaný, či účtovanie inej ceny ako bola uvedená pri ponuke. Občania taktiež upozorňujú na to, že e-shopy uvádzajú ceny bez dane z pridanej hodnoty (DPH), prípadne nezverejňujú identifikačné údaje na svojej webovej stránke. 

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) je všeobecným orgánom trhového dozoru v ochrane spotrebiteľa na vnútornom trhu podľa zákona o štátnej kontrole.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.