Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovinsko pripravuje novú daň z nehnuteľností

Kategória: Spravodajstvo

Sadzba dane sa bude pohybovať v intervale od 0,07 % do 0,75 % v závislosti od hodnoty nehnuteľnosti a typu budovy alebo pozemku.

ĽUBĽANA 18. októbra (SITA, Reuters) - Slovinsko plánuje zaviesť od budúceho roku novú daň z nehnuteľností. Dôvodom je snaha zvýšiť rozpočtové príjmy. Vo štvrtok o tom informoval slovinský minister financií Uroš Čufer. Slovinsko sa pokúša vyhnúť tomu, aby čerpalo medzinárodnú finančnú pomoc.

Sadzba dane sa bude pohybovať v intervale od 0,07 % do 0,75 % v závislosti od hodnoty nehnuteľnosti a typu budovy alebo pozemku. "Nová daň prinesie od 390 mil. eur do 395 mil. eur (ročne). Polovica z týchto výnosov pôjde do lokálnych komunít a polovica do štátneho rozpočtu," povedal minister. Novú daň zahŕňa už návrh rozpočtu na budúci rok. Podľa tohto návrhu by rozpočtové príjmy Slovinska v budúcom roku mali dosiahnuť úroveň 8,6 mld. eur. Slovinský parlament by tento návrh rozpočtu mal schváliť v novembri.

Slovinsko plánuje znížiť v budúcom roku rozpočtový deficit na 3,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročnej úrovne 4 % HDP. V roku 2007 Slovinsko bolo spomedzi krajín eurozóny najrýchlejšie rastúcou krajinou. Zasiahla ho však globálna finančná kríza, keďže ekonomika krajiny bola naviazaná na export.

Slovinský bankový sektor, ktorý je z väčšej časti v rukách štátu, čelí nesplácaným úverom vo výške 7,9 mld. eur. To predstavuje viac ako pätinu HDP krajiny. Vznikajú tak špekulácie o tom, že Slovinsko by mohlo počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.