Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovensku podľa SPPK nedostatok potravín nehrozí

Kategória: Spravodajstvo

Zdražel by však dovoz tých tovarov, v ktorých produkcii nie je Slovensko sebestačné.

BRATISLAVA 12. augusta (SITA) - Napriek pesimistickým predpovediam medzinárodných organizácií o možnom príchode potravinovej krízy podobnej ako v roku 2008, nedostatok potravín na slovenskom trhu nehrozí. Rozhodne by sa však podľa hovorcu slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca predražil dovoz tých tovarov, v ktorých produkcii nie je krajina sebestačná. Zmierniť nepriaznivé dopady podobných krízových situácií by podľa Nemca pomohlo oživenie domácej produkcie a to hlavne v živočíšnej oblasti.

"Určite by sa to prejavilo v raste potravinovej bezpečnosti Slovenska a umožnilo mu to lepšie sa vyrovnať s dôsledkami prípadných svetových potravinových kríz," skonštatoval Nemec. Dodal tiež, že dosah na životnú úroveň ľudí by nemusel byť následne natoľko výrazný ako v prípade odkázanosti na dovoz komodít, tvoriacich základ ľudskej výživy.

Svetové burzy na základe informácií o vplyvoch dlhotrvajúceho sucha v USA, Rusku, Južnej Amerike a niektorých ázijských regiónoch, už zaznamenali nárast cien poľnohospodárskych plodín. Avšak podľa Nemca stabilnejšie ceny budú známe až po zbilancovaní skutočných produkčných ukazovateľov a až potom sa ukáže, či sa pesimistické scenáre naplnia alebo nie.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.