Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovensko môže byť odrazovým mostíkom pre čínsky rast v Európe

Kategória: Spravodajstvo

Spolupráca s Čínou môže priniesť na Slovensko ďalšie významné investície. 

Bratislava 26. novembra (TASR) – Spolupráca s Čínou môže priniesť na Slovensko ďalšie významné investície. Slovensko zase vie tejto krajine ponúknuť vhodné prostredie na vybudovanie odrazového mostíka pre ďalšiu investičnú expanziu v Európskej únii. Pre TASR to uviedli analytici v reakcii na aktuálnu pracovnú cestu slovenských štátnych predstaviteľov v Číne a prehlbovanie vzájomnej hospodárskej spolupráce oboch krajín.
      Analytička Poštovej banky Dominika Ondrová pripomenula, že už v súčasnosti v SR pôsobí napríklad čínsky dodávateľ informačných a telekomunikačných riešení. „Všeobecne spoločnosti, ktoré na Slovensku ponúkajú svoje produkty alebo služby, následne aj príjmy z tejto činnosti v našej krajine míňajú, odvádzajú dane, vytvárajú pracovné miesta, čo je pre našu krajinu významným prínosom,“ domnieva sa.
      Takáto spolupráca môže podľa nej priniesť aj investície špeciálne do výskumu a inovácií. „Práve to je oblasť, ktorá je na Slovensku málo rozvinutá, keďže vyžaduje veľké investície, ale aj know-how, ktoré často chýba. Inovácie sú pre napredovanie celého hospodárstva v dlhodobom horizonte nevyhnutné a prínosné,“ povedala Ondrová.
      Ako dodala, Slovensko môže mať tiež ľahší prístup na čínsky trh, prípadne v rámci spolupráce s Čínou všeobecne na trhy tretích krajín, rozšíriť si dodávateľské a odberateľské siete. Čína má totiž k dispozícii veľké zdroje a patrí medzi jeho významných obchodných partnerov. Počas prvých ôsmich mesiacov tohto roka predstavoval podľa analytičky celkový dovoz z Číny 7,9 %, čo je najviac po Nemecku a Českej republike.
      „Ak dôjde k naplneniu a zrealizovaniu dohôd, nielen Slovensko, ale aj celý región strednej a východnej Európy môže ťažiť zo spolupráce vo viacerých oblastiach, či už je to infraštruktúra, cestovný ruch, priemysel, alebo napríklad aj finančné služby. Okrem ekonomickej spolupráce netreba zabúdať ani na budovanie dobrých vzťahov, z ktorých v budúcnosti môžeme v takomto partnerstve profitovať,“ zdôraznila Ondrová.
      Mimoriadny záujem európskych krajín o zintenzívnenie nielen obchodných, ale aj investičných a finančných vzťahov s Čínou hlavného analytika Sberbank pre strednú a východnú Európu Vladimíra Vaňa neprekvapuje. Ako upozornil, táto ázijská krajina je najväčším exportérom na svete a druhou najväčšou ekonomikou hneď za USA. Objem jej priamych investícií na zahraničných trhoch rástol od roku 2009 do roku 2014 v priemere 19-% medziročným tempom.
      „Podobne ako v prípade dobrej skúsenosti kórejských a japonských nadnárodných koncernov môže Slovensko ponúknuť Číne viac než vhodné a stabilné prostredie pre vybudovanie základne či odrazového mostíka pre ďalšiu investičnú expanziu nielen v strednej Európe, ale aj v celej Európskej únii,“ zhodnotil Vaňo.
      O pozíciu čínskeho centra pre investície v Európe sa pritom podľa neho uchádzajú mnohé krajiny. „Slovensko v tomto ohľade môže v rámci strednej Európy ponúknuť unikátnu kombináciu východoeurópskej skúsenosti spolu s plnoprávnym členstvom v eurozóne,“ konštatoval.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.