Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovensko je 17. v rebríčku daňovo - odvodového zaťaženia v EÚ

Kategória: Spravodajstvo

Daňovo-odvodová záťaž príjmovo priemerného zamestnanca na Slovensku dosahuje takmer 46,7 % mzdových nákladov, čo je viac ako priemer v EÚ.

BRATISLAVA 19. júna (SITA) - Najmenej zaťažení daňami a odvodmi sú v Európe cyperskí zamestnanci, ktorí odvodmi, daňou z príjmu a daňou z pridanej hodnoty (DPH) financujú svoju vládu do 14. marca. Naopak, Belgičania, ktorí z odvodov a zmienených daní v priemere financujú vládu do 8. augusta, ostali aj v tomto roku v EÚ najviac zaťažení. Vyplýva to z tohtoročnej štúdie New Direction - The Foundation for European Reform a Institut économique Molinari, podľa ktorej deň daňového oslobodenia na Slovensku pripadol na 20. jún a Slovensko sa v rebríčku krajín EÚ umiestnilo na 17. mieste.

Deň daňového oslobodenia sa odvíja od základnej daňovo-odvodovej záťaže príjmovo priemerného zamestnanca, ktorá na Slovensku dosahuje takmer 46,7 % mzdových nákladov, čo je viac ako priemer krajín EÚ. "Aj metodika New Direction poukazuje na vysoké daňovo - odvodové zaťaženie na Slovensku. Podľa nej je príjmovo priemerný slovenský zamestnanec v tomto roku zaťažený len daňou z príjmov, odvodmi a DPH až takmer 46,7-percentami mzdových nákladov. Jeho celkové daňovo-odvodové zaťaženie je však vyššie. Ak by sme zarátali aj spotrebné dane, viaceré miestne dane a iné povinné finančné platby, zistíme, že daňovo - odvodové zaťaženie príjmovo priemerného zamestnanca na Slovensku rastie a čistý príjem je menší ako polovica mzdových nákladov," uvádza Peter Gonda, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, ktorý je partnerskou inštitúciou New Direction - The Foundation for European Reform na Slovensku.

Celkové daňovo - odvodové zaťaženie typických zamestnancov v EÚ sa v tomto roku oproti roku 2012 zvýšilo z úrovne 44,11 % na 45,06 %. Nárast o 1,05 percentuálneho bodu od roku 2010 je podľa autorov štúdie predovšetkým dôsledkom zvýšenia DPH v 16 členských štátoch únie. Deň daňového oslobodenia je tým kalendárnym dňom, kedy pracujúci teoreticky prestáva pracovať na dane platené štátu a začína zarábať sám pre seba. „Dátumy v tomto kalendári odrážajú realitu zažívanú reálnymi pracujúcimi v Európskej únii a skutočné náklady zamestnávania v každom štáte," uvádzajú autori štúdie. Údaje pre štúdiu poskytla spoločnosť Ernst & Young, pričom pre všetky členské krajiny EÚ je použitá rovnaká metodika.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.