Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovensko by si malo vymieňať informácie aj s ostrovom Guernsey

Kategória: Spravodajstvo

Zmluva o výmene informácii týkajúcich sa daní by mala podľa ministerstva financií umožniť zabrániť daňovým únikom, čo by mohlo mať v budúcnosti pozitívny vplyv na slovenský štátny rozpočet.

BRATISLAVA 24. februára (SITA) - Slovensko by si malo vymieňať daňové informácie aj s ostrovom Guernsey. Rezort financií už predložil do pripomienkového konania návrh príslušnej zmluvy, ktorá by mala vytvoriť právny rámec na výmenu daňových informácií potrebných pre uplatňovanie vnútroštátnych právnych predpisov upravujúcich dane, a to bez ohľadu na to, či ide o získavanie informácií v administratívnom konaní alebo vo veciach trestných. "Uvedené postupy majú za cieľ umožniť účinne zabrániť daňovým únikom, čo by mohlo mať v budúcnosti pozitívny vplyv na štátny rozpočet SR," uvádza ministerstvo financií.

Cieľom zmluvy o výmene informácií medzi Slovenskom a ostrovom Guernsey, ktorý je závislým územím Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, je podľa rezortu financií poskytnúť právny rámec pre vyššiu transparentnosť transakcií, ktoré sa uskutočňujú v medzinárodnom kontexte a podporiť medzinárodnú spoluprácu v daňových záležitostiach prostredníctvom výmeny informácií. Podpísanú zmluvu by po vyslovení súhlasu Národnej rady SR mal ratifikovať prezident.

Zmluva by sa pritom mala uzatvoriť na neurčitý čas, pokiaľ ju niektorá zo zmluvných strán nevypovie v súlade s príslušnými postupmi. "Slovenská republika môže zmluvu o výmene informácií vypovedať diplomatickou cestou," uvádza ministerstvo financií.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.