Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovensko by mohlo byť v hre o novú automobilku

Kategória: Spravodajstvo

Výrobca elektromobilov Tesla, ktorý plánuje vybudovať nové výrobné haly v Európe a Ázii, by mohol svoj závod postaviť práve u nás.

BRATISLAVA 15. januára (SITA) - Slovensko by mohlo byť v hre o novú automobilku. Výrobca elektromobilov Tesla, ktorý plánuje vybudovať nové výrobné haly v Európe a Ázii, by mohol svoj závod postaviť práve u nás. Agentúre SITA to potvrdil zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Tesla predpokladá, že sa jej predaj bude zvyšovať a plánuje preto vybudovať ďalšie výrobné kapacity. Automobilka už jednu malú montážnu halu v Európe má. V Holandskom Tilburgu montuje z dielov dovezených z Kalifornie pre európsky trh svoj Model S. Tesla by však nemusela byť jedinou automobilkou, ktorá by mohla u nás rozvíjať svoje aktivity. Do úvahy totiž prichádza aj automobilka z východu a Slovensko bolo údajne v hre aj o investíciu nemeckej automobilky BMW.

"Agentúra SARIO nezverejňuje podrobnosti o zahraničných investíciách, uzavretých projektoch, až do času, kým zahraničný investor nezačne podnikať kroky k úspešnému etablovaniu sa na Slovensku," uviedol hovorca Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Richard Dírer. To, či Slovensko bojuje o novú investíciu, nepotvrdil ani hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. "Aj Slovenská republika by uvítala takého investora," uviedol Jurikovič. 

"Rokuje sa s viacerými. Určite bežia neoficiálne jednania. Mali sme stretnutie aj minulý mesiac a budeme pokračovať v takýchto rozhovoroch," povedal prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Jaroslav Holeček o vstupe nových automobiliek na Slovensko. Poznamenal však, že ich Tesla neoslovila a o jej záujme investovať na Slovensku nemá žiadne informácie. Agentúra SITA s otázkou o možnom vstupe na Slovensko oslovila aj samotnú automobilku Tesla, tá však nereagovala. 

Slovensko by podľa predstaviteľov ZAP mohlo nového výrobcu automobilov prilákať kvalifikovanou a relatívne lacnou pracovnou silou. "Samozrejme, že v takýchto prípadoch definitívne rozhodnutie ovplyvňujú aj investičné stimuly, no vzhľadom na to, že v strednej Európe zachovávame viac-menej rovnaké pravidlá ich poskytovania, tak je to o ich štruktúre. No platí už teraz a bude platiť aj do budúcna, že takéto sofistikované výroby sú umiestnené a budú fungovať tam, kde sú schopní ľudia," uviedol Ján Pribula zo ZAP SR. 

O nový závod automobilky Tesla má záujem aj Česká republika. "O záujme spoločnosti Tesla Motors investovať v Európe vieme, starostlivo monitorujeme jej aktivity a v USA vyvíjame nevyhnutné kroky pre získanie investície," povedala ešte prednedávnom pre idnes.cz Adéla Tomčíková, hovorkyňa českej vládnej agentúry CzechInvest, ktorá láka zahraničných investorov. Viac však prezradiť nechcela. "Ide o veľmi citlivý projekt," skonštatovala. 

Na slovenských cestách jazdí podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR zatiaľ len 27 osobných a 8 úžitkových elektromobilov. Hoci elektromobily zatiaľ na Slovensku nie sú príliš rozšírené a vo väčšine krajín sú skôr luxusnou záležitosťou, v iných sa z nich vďaka štátnym dotáciám stáva takmer bežné vozidlo.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.