Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Slovensko by malo získať 120 mil. eur od EIB na rozvoj vidieka

Kategória: Spravodajstvo

Úver sa bude môcť čerpať v maximálne troch tranžiach najneskôr do 30. novembra 2015.

BRATISLAVA 19. februára (SITA) - Slovensko by malo získať úver od Európskej investičnej banky (EIB) vo výške 120 mil. eur na projekty v rámci Programu rozvoja vidieka SR pre roky 2007 až 2013. Vyplýva to z návrhu Dohody o financovaní medzi EIB a Slovenskou republikou, ktorý v stredu schválila vláda. Návrh na rokovanie vlády predložil minister financií SR Peter Kažimír.

Ako sa uvádza v predkladacej správe, rámcový úver je určený na spolufinancovanie prioritných projektov a vybraných opatrení v rámci programu podporovaného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka SR. Program má prispieť ku konkurencieschopnosti poľnohospodárstva, potravinárstva a lesníctva. Finančné prostriedky by sa mali použiť na zalesňovanie, správu lesov a ochranu a v malom rozsahu na infraštruktúru poľnohospodárstva a vidieka. 

Celkové predpokladané náklady na program sú 2,18 mld. eur, pričom okrem úveru od EIB, má jedna miliarda eur pochádzať z grantov EÚ, zo štátneho rozpočtu to bude 217 mil. eur a vlastné zdroje konečných prijímateľov budú v sume 832 mil. eur. Úver sa bude môcť čerpať v maximálne troch tranžiach najneskôr do 30. novembra 2015. "Vplyv na deficit štátneho rozpočtu nie je možné v súčasnosti vyčísliť, vzhľadom na skutočnosť, že úroková sadzba pre jednotlivé tranže sa stanoví dodatočne až pri žiadosti o čerpanie tranže," uvádza sa v doložke vybraných vplyvov.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.