Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

SDKÚ v parlamente opäť navrhne licencie pre živnostníkov

Kategória: Spravodajstvo

Ročná výška licencie by mala byť podľa návrhu opozičnej SDKÚ-DS stanovená ako súčet minimálnych odvodov na zdravotné a sociálne poistenie a sumy 500 eur.

BRATISLAVA 22. augusta (SITA) - Opozičná SDKÚ-DS sa chce v parlamente opätovne pokúsiť presadiť možnosť, aby mohli živnostníci od začiatku decembra tohto roka využívať pri platení daní a odvodov licencie. Strana tento návrh neúspešne predložila ešte v minulom roku, avšak teraz jej predstavitelia veria, že opätovný návrh podporia aj poslanci za vládny Smer - SD. "Signály zo strany vlády v poslednom čase naznačujú, že vláda ustupuje opozičným tlakom. Bolo to tak pri návrhu na zníženie odvodov pre nízkopríjmové skupiny a verím, že to tak bude aj pri ďalších návrhoch," uviedol na štvrtkovej tlačovej besede podpredseda strany Ivan Štefanec.

Ročná výška licencie by mala pritom byť stanovená ako súčet minimálnych odvodov na zdravotné a sociálne poistenie a sumy 500 eur. Ivan Štefanec a Pavol Frešo zároveň v zákone o živnostenských licenciách navrhujú, aby ich mohol využiť len živnostník, ktorý nie je povinný sa registrovať na daň z pridanej hodnoty, nie je zamestnávateľ a okrem iného nemá napríklad nedoplatky na dani a odvodoch. "Len raz za rok živnostníci, ktorí neplatia daň z pridanej hodnoty a teda majú obrat do výšky 50 tis. eur, zaplatia svoju licenciu 500 eur a minimálne odvody a potom majú celý rok takpovediac pokoj a môžu sa zamerať na vykonávanie svojej práce," dodal Štefanec.

Platenie daní a odvodov prostredníctvom licencií by malo podľa predkladateľov zjednodušiť podnikanie malým podnikateľom s nízkymi príjmami a odbremeniť ich od nutnosti viesť účtovníctvo. Poslanci SDKÚ-DS zároveň tvrdia, že podľa analýz vychádza zaplatená daň živnostníka do obratu, pri ktorom vzniká povinnosť registrácie na DPH, v priemere 503 eur a rozdiely vo výške dane nie sú nijako výrazné v celej šírke tohto pásma. Podľa nového zákona o živnostenských licenciách by daňovníci, ktorí zaplatili živnostenskú licenciu, už neboli povinní podávať daňové priznanie. "Je to dobrý návrh nielen pre živnostníkov, ale aj pre štát. V konečnom dôsledku aj štát si zníži nepriame náklady a príde si minimálne na rovnaké daňové príjmy," uviedol k návrhu Štefanec.

Poslanci NR SR by mali o osude tohto návrhu rozhodovať už na schôdzi, ktorá začne začiatkom septembra.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.