Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Schäuble víta zverejnenie správy o daňových rajoch

Kategória: Spravodajstvo

"Som rád, že sa správa objavila, zvýši to tlak," povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

BERLÍN 5. apríla (SITA, Reuters) - Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble je rád, že na verejnosť prenikla identita tisícok majiteľov účtov v bankách v daňových rajoch. Podľa neho to pomôže odstrániť model podnikania, ktorý sa na príklade Cypru ukázal ako nefunkčný. "Som rád, že sa správa objavila, zvýši to tlak," poznamenal Schäuble. "Nemáme tento model podnikania radi a dúfame, že bude neúspešný. Keď sa stane insolventný, tak ako v prípade Cypru, nie je možné očakávať, že bude naďalej financovaný," povedal Schäuble. Jeho predchodca Peer Steinbrück vyzýva na väčšie sankcie voči bankám, ktoré sa podieľali na daňových únikoch. "V extrémnych prípadoch by to mohlo viesť k tomu, že by banky stratili svoju bankovú licenciu," povedal Steinbrück.

Zo správy zverejnenej vo štvrtok vyplýva, že väčšina utajených majiteľov firiem registrovaných v daňových rajoch pochádza z Číny, Hongkongu, Taiwanu, Ruskej federácie a iných postsovietskych republík. Britské Panenské ostrovy sú aspoň na papieri druhým najväčším zdrojom kapitálových investícií v Číne. Cyprus, ktorý sa momentálne zmieta vo finančnej kríze, zase predstavuje obrovský zdroj ruských investícií. V aktuálnej správe to tvrdí Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ). Organizácia so sídlom vo Washingtone sa odvoláva na výsledky analýzy dát s údajmi o majiteľoch a spolupracovníkoch offshorových firiem. Na spracovaní dát sa podľa denníka podieľali novinári zo 46 krajín.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.