Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rok 2019 priniesol menej pracovných príležitostí ako predošlé obdobia

Kategória: Spravodajstvo

Rok 2019 priniesol menej pracovných príležitostí ako predošlé obdobia. Firmy však uverejnili viac ako 250.000 ponúk.

Bratislava 7. januára (TASR) -  Počet ponúk na pracovnom portáli Profesia.sk medziročne klesol. Zamestnávateľov však môže tešiť stúpajúci počet reakcií na voľné pracovné miesta.
      "Ak porovnáme počet pracovných príležitostí s predošlými dvoma obdobiami, môžeme vidieť, že ide o najnižší počet. Rekordným tak zostáva rok 2017, keď zamestnávatelia hľadali nových ľudí v takmer 275.000 pracovných inzerátoch. Treba však zdôrazniť, že v 22-ročnej histórii portálu Profesia.sk je rok 2019 stále tretím najúspešnejším," uvádza Nikola Richterová z Profesie.
      Kým ponuka voľných pracovných miest sa za posledné mesiace zužovala, opačný vývoj vidno pri počte reakcií na ponuky. V roku 2019 v priemere platilo, že na jeden pracovný inzerát zareagovalo približne 17 uchádzačov. Priemerný počet reakcií na ponuku bol dokonca vyšší ako v roku 2016, keď bolo na portáli menej ponúk ako dnes.
      Pri pohľade na mapu Slovenska je jasné, že počet pracovných príležitostí v hlavnom meste je výrazne vyšší ako v hociktorom inom regióne. Ponuky v Bratislavskom kraji tvoria až 42 % z celkového počtu pracovných príležitostí.
      Hľadať prácu na západnom Slovensku je tak výrazne rozdielne ako inde. Spomedzi krajov bol v roku 2019 najnižší počet ponúk v Prešove a okolí.
      Rok 2019 priniesol najviac pracovných príležitostí v obchode, výrobe, administratíve, IT a doprave. Keď sa však pozrieme na to, ktoré sektory rástli v počte ponúk medziročne najviac, išlo najmä o telekomunikácie a poisťovníctvo.
      O viac ako desatinu rástol tiež počet ponúk v zákazníckej podpore a vrcholovom manažmente. V oboch prípadoch rástol počet ponúk približne o pätinu.
      Naopak, na spodku rebríčka skončili zamestnávatelia v textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle. Počet pracovných ponúk tam na rozdiel od spomínaných výrazne poklesol. Medziročne išlo o viac ako 46 %.
      O viac ako pätinu klesol tiež počet ponúk v manažmente kvality, chemickom priemysle, strojárstve a automobilovom priemysle.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov