Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rezort práce nemá záujem skracovať pracovný čas

Kategória: Spravodajstvo

Za možnú tému na budúcu diskusiu so sociálnymi partnermi považuje ministerstvo práce otázku znižovania nadčasov.

BRATISLAVA 4. marca (SITA) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny nemá záujem skracovať pracovný čas. Rezort o tom informoval v stanovisku k návrhu odborárov na skrátenie pracovného času. Podľa ministerstva je jeho postoj k tomuto návrhu negatívny. "Každá zmena musí byť predmetom rokovania so všetkými sociálnymi partnermi," zdôraznil minister práce Ján Richter. Za možnú tému na budúcu diskusiu so sociálnymi partnermi považuje ministerstvo otázku znižovania nadčasov.

Rezort práce zároveň informuje, že ministerstvo o skrátení pracovného času s odborármi individuálne nerokovalo. "Uvedený návrh odborári predstavili na spoločnom stretnutí tripartitných partnerov - za účasti čelných predstaviteľov ministerstva práce, Konfederácie odborových zväzov, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení a Republikovej únie zamestnávateľov. Stretnutie zvolal minister práce Ján Richter k riešeniu posunutia účinnosti zákona o kolektívnom vyjednávaní," uvádza ministerstvo práce.

Zavedenie kratšieho pracovného času by napríklad podľa predsedu Odborového zväzu Kovo Emila Machynu mohlo znížiť mieru nezamestnanosti na Slovensku. Ako ďalej uviedol minulý týždeň, týmto krokom by sa mohli zamestnať tisíce ľudí. Pri trvalo skrátenom pracovnom čase je podľa Machynu šanca, že by si zamestnávateľ mohol zamestnanca udržať. Podľa neho ide o jeden z najobjektívnejších nástrojov ako stabilizovať zamestnanosť na Slovensku.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.