Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rezort financií podporuje dlhodobé európske fondy

Kategória: Spravodajstvo

Investičný fond by mal ekonomike EÚ priniesť udržateľný rast.

BRATISLAVA 8. augusta (SITA) - Ministerstvo financií podporuje myšlienku nových dlhodobých európskych investičných fondov. Vyplýva to z predbežného stanoviska rezortu k návrhu bruselského nariadenia o európskych dlhodobých investičných fondoch. "Slovenská republika vo všeobecnosti podporuje návrh nariadenia a jej cieľ, ktorým je pomôcť zvýšiť objem združeného kapitálu dostupného pre dlhodobé investície v budúcej ekonomike Európskej únie," konštatuje sa v predbežnom stanovisku, ktoré je v pripomienkovom konaní.

Podľa návrhu nariadenia by najväčšou výhodou investičného fondu malo byť vytvorenie tried aktív, do ktorých by sa malo investovať. Európsky dlhodobý investičný fond by investoval do vymedzených druhov alternatívnych investícií, ktoré patria do triedy dlhodobých aktív a pre úspešný rozvoj si vyžadujú dlhodobý záväzok investorov. Tieto kritériá by podľa návrhu mali na rozdiel od komodít spĺňať nehnuteľnosti, nekótované spoločnosti a projekty infraštruktúry.

Európske investičné fondy by podľa návrhu mali investovať len do podnikov, ktoré potrebujú dlhodobo viazaný kapitál. Fondy by museli podľa návrhu dodržiavať súbor pravidiel, ako je napríklad povinnosť mať vždy depozitára, aby sa zabezpečila úschova aktív. Takisto by sa podľa navrhovaných pravidiel museli rozložiť aktíva, aby sa predišlo investovaniu príliš veľkého objemu finančných prostriedkov do jedného aktíva.

Navrhované pravidlá pre európske dlhodobé finančné fondy takisto povoľujú používať deriváty len na účely riadenia devízového rizika v súvislosti s aktívami, ktoré majú v držbe, a nie na účely špekulácie. Návrh takisto prikazuje rešpektovať limity týkajúce sa sumy, ktoré si môžu vypočítať.

Návrh upozorňuje, že investície z fondu by smerovali do tzv. trpezlivého kapitálu, keď by sa výnosy nemuseli vyplácať aj niekoľko rokov. Podľa návrhu je však kapitál investovaný dlhodobým spôsobom prospešný pre reálnu ekonomiku, lebo prináša predvídateľné a stabilné toky financií podnikom a vytvára pracovné miesta.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.