Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rezort financií nesúhlasí s návrhom SDKÚ na zmenu zákona o DPH

Kategória: Spravodajstvo

Návrh SDKÚ-DS na zrušenie koeficientu na odpočet DPH vedie podľa ministerstva financií k daňovej nespravodlivosti a vytvára priestor pre daňové úniky.

BRATISLAVA 13. júna (SITA) - Ministerstvo financií zásadne nesúhlasí s návrhom opozičnej SDKÚ-DS, ktorá chce v parlamente presadiť v rámci novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) zrušenie koeficientu na odpočet DPH. Navrhnutá zmena zákona totiž podľa rezortu financií vedie k daňovej nespravodlivosti a vytvára priestor pre daňové úniky. Obsah novely je taktiež v rozpore s európskou smernicou, ktorá upravuje spoločný systém DPH v členských štátoch Európskej únie. "Informácia uvedená v doložke zlučiteľnosti o úplnosti zlučiteľnosti návrhu zákona s právom EÚ nie je správna," upozorňuje ministerstvo financií.

Sekcia rozpočtovej politiky rezortu financií zároveň dodáva, že návrh opozičnej SDKÚ obsahuje aj rozporné tvrdenia o vplyve na rozpočet verejnej správy. "Podľa dôvodovej správy novela nebude mať vplyv na štátny rozpočet, rozpočty obcí a VÚC a podľa doložky vybraných vplyvov bude mať pozitívny aj negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy," uvádza v stanovisku k novele sekcia rozpočtovej politiky.

Zmenu zákona o DPH chce SDKÚ-DS presadiť už na júnovej schôdzi parlamentu, a to na základe spolupráce s predstaviteľmi živnostníkov a malých podnikov. "Je to návrh Slovenskej asociácie malých podnikov, ktorý sme si osvojili a ktorý považujeme za užitočný, najmä z hľadiska zníženia administratívy," vyhlásil v úvode tohto týždňa podpredseda strany Ivan Štefanec. Okrem tejto zmeny chce SDKÚ-DS presadiť aj zníženie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby zo súčasných 23 % na pôvodných 19 %. Sekcia rozpočtovej politiky ministerstva financií však nesúhlasí s tvrdením predkladateľov, že novela zákona o dani z príjmov bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské a sociálne prostredie.

SDKÚ-DS spolu so zástupcami malých podnikov tento týždeň upozornila, že v súčasnosti sa v praxi uplatňuje pri určitých účtovných prípadoch tzv. pomerné odpočítanie dane. To znamená, že ak napríklad podnikateľ, platca DPH, dodáva svoje tovary a služby, ktoré sú zo zákona oslobodené od DPH, je povinný uplatňovať koeficient, ktorý sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. "Princíp je v tom, že my hovoríme, ak som platca DPH, tak som platca a mal by som si odrátať všetko. Ak štát niekoho oslobodzuje, tak ja na to nemôžem doplácať," upozornil prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.