Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rezort financií chce zmeniť odpisy a zaviesť limity na autá

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo financií pripravilo sériu zmien v zákone o dani z príjmov a v ďalších zákonoch. Tvrdí, že chce podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť daňovú spravodlivosť.

BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Zákon o dani z príjmov čaká ďalšia séria zmien. Ministerstvo financií o nich hovorí ako o pokračovaní boja proti daňovým únikom, pričom dotknúť by sa mali aj ďalších daňových zákonov. Avizuje napríklad zmeny v odpisovaní, či zavádzanie limitov pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. Návrhy by malo ministerstvo predložiť do pripomienkového konania. "Cieľom zmien je podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť daňovú spravodlivosť,“ konštatuje vo vyhlásení rezort financií.

Jednou zo zmien má byť aj presnejšia definícia daňových a nedaňových výdavkov, ktoré sú podľa ministerstva rizikové z hľadiska ich zneužívania so zámerom ovplyvňovať základ dane. Novinky v zákone o dani z príjmov prinášajú aj zmeny v odpisovaní hmotného majetku. Rozširuje sa počet odpisových skupín a zavádza sa cenový limit pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. 

Podľa ministerstva sa navrhuje okrem iného rozšíriť počet odpisových skupín na šesť, čím vzniknú dve nové. Do novej, tretej odpisovej skupiny, budú podľa návrhu vyčlenené len výrobné technológie pričom dĺžka ich odpisovania by sa mala znížiť z 12 na 8 rokov. Návrh predpokladá tiež vyčlenenie nevýrobných budov a stavieb, teda napríklad administratívne budovy, hotely a podobne do novej šiestej odpisovej skupiny. Dĺžka ich odpisovania by sa mala zvýšiť z 20 na 40 rokov. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že týmto opatrením sa dostávame len na priemer odpisovania podobných nehnuteľností v okolitých štátoch. 
Ďalším opatrením sa má od budúceho roka limitovať vstupná cena osobných automobilov sumou 48 tis. eur a v prípade využívania presne vymedzeného obstaraného majetku aj na súkromné účely si budú môcť podnikatelia do výdavkov zahrnúť najviac 80 % z obstarávacej ceny. "Model, ktorý navrhujeme, nebude brániť podnikateľom, ktorí budú mať kladnú daňovú povinnosť a budú mať schopnosť platiť dane, si daňovo odpisovať aj drahšie autá, ale budú musieť vykazovať kladný daňový základ. Bráni to v tom, aby si firmy nákupom drahých áut generovali stratu,“ vyhlásil po stredajšom rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír. 

V rámci navrhovaných zmien by sa tiež mala zaviesť avizovaná zrážková daň u farmaceutických spoločností z peňažných plnení poskytovaných lekárom a jednoduchší pôsob platenia preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb. Takisto sa má do návrhu premietnuť aj avizovaná podpora firiem, ktoré sa venujú výskumu a vývoju, a to tzv. superodpočtom. Podnikatelia si tak náklady vynaložené na výskum a vývoj budú môcť navýšiť o ďalších 25 %. "Čiže 100 eur vynaložíte na vedu a výskum, budete si môcť daňovo odpísať 125 eur,“ hovorí Kažimír. Rovnako o 25 % bude môcť navýšiť aj mzdové náklady vrátane odvodov, ktoré reálne firmy vynaložia na novoprijatých zamestnancov z radov absolventov stredných a vysokých škôl podieľajúcich sa na výskume a vývoji a s ktorými uzatvoria trvalý pracovný pomer. 

Ani to však nemá byť všetko. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že návrhy by mali byť po rokovaniach s rezortom práce dodatočne doplnené o ďalšie dve avizované opatrenia. Prvé sa má týkať daňového bonusu na dieťa. "Chceli by sme pracovať na adresnosti tohto bonusu, to znamená pri istej príjmovej hladine by už nebol poskytovaný,“ hovorí minister. Druhým má byť aj zavedenie odpočítateľnej položky pre zdravotné odvody pre nízkopríjmové skupiny. "Všetky navrhované zmeny majú okrem konsolidácie verejných financií posilniť právnu istotu a zvýšiť daňovú spravodlivosť, znížiť odvody pre nízkopríjmových zamestnancov a podporiť podnikateľov rozvíjajúcich výskum a vývoj,“ dodal Kažimír.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.