Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Register účtovných závierok sa podľa rezortu financií vylepší

Kategória: Spravodajstvo

Používanie registra účtovných závierok má byť jednoduchšie a prehľadnejšie. Od dnešného dňa totiž prináša zmenu dizajnu úvodnej stránky a responzívny dizajn aplikácie, takže ho budú môcť bez problémov využívať aj majitelia smartfónov a tabletov.

Bratislava 18. decembra (TASR) – Používanie registra účtovných závierok má byť jednoduchšie a prehľadnejšie. Od dnešného dňa totiž prináša zmenu dizajnu úvodnej stránky a responzívny dizajn aplikácie, takže ho budú môcť bez problémov využívať aj majitelia smartfónov a tabletov. Informovalo o tom dnes Ministerstvo financií (MF) SR.
      Ako priblížil jeho tlačový odbor, k dispozícii bude tiež anglická verzia stránky. "Lokalizácia stránok registra do anglického jazyka zjednoduší prístup anglicky hovoriacich užívateľov. Podľa štatistík viac ako 6,5 % prístupov na stránky registra účtovných závierok je zo zahraničia," vyčíslil.
      Zmena dizajnu úvodnej stránky registra podľa rezortu zjednoduší a spojí vyhľadávacie okno do jedného vyhľadávacieho riadku, v ktorom bude možné nájsť spoločnosť na základe názvu, IČO a DIČ. Ďalšia funkcia automaticky doplní zvyšné znaky názvu, IČO alebo DIČ a pribudne aj možnosť priameho vyhľadávania medzi výročnými správami.
      "Novinka, ktorou je responzívny dizajn aplikácie, umožňuje komfortné zobrazenia stránky registra na mobilných zariadeniach. Mobilná verzia stránky bude dostupná pre platformy Apple iOS, Google Android a Microsoft Windows phone vrátane tabletových verzií," zdôraznilo ministerstvo.
      V neverejnej časti registra účtovných závierok boli doplnené funkcionality pre administrátorov, ktoré dokážu vyhodnocovať tok dokumentov zasielaných z finančnej správy a do zbierky listín obchodného registra, chyby v prípade neuloženia alebo neodoslania dokumentov a spravovať dokumenty tak, aby administrátor registra vedel rýchlejšie reagovať na otázky verejnosti.
      Prostredníctvom registra účtovných závierok, ktorý bol spustený v máji minulého roka, môžu firmy bezplatne zverejňovať účtovné závierky v zmysle hesla "jedenkrát a dosť". Podnikatelia od 1. januára 2014 nie sú povinní predkladať účtovné závierky viacerým inštitúciám a v rôznych lehotách, a to podľa právnej formy či predmetu podnikania. Účtovné závierky predkladajú len finančnej správe. Všetky ostatné štátne inštitúcie tieto informácie získajú bez toho, aby si ich pýtali od podnikateľských subjektov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.