Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Rastú bezhotovostné platby, ale hotovosť úplne nenahradia

Kategória: Spravodajstvo

Bezhotovostné platby nikdy úplne nevymažú hotovosť z bežného života, avšak to, čo ovplyvní budúcnosť bezhotovostných platieb, sú vzdelávanie verejnosti, moderné technológie a spôsoby ich využitia.

Bratislava 16. novembra (TASR) - Na tomto sa zhodli účastníci konferencie Deň bez hotovosti, ktorá sa konala v Bratislave.
      Dnes je realita taká, že až 60 % platieb sa uskutoční v hotovosti. Aj napriek tomuto faktu patrí Slovensko k najdynamickejším krajinám, kde počet bezhotovostných transakcií neustále rastie.   "Výraznejšie to vnímame najmä pri bezkontaktných platbách, ktoré predstavujú 60 % medziročný nárast, pričom dnes prispieva k uvedenému počtu aj množstvo transakcií realizovaných mobilom," povedal  Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty (ZBK). 
      S jeho názorom sa stotožňuje aj Martin Peter, riaditeľ Centra pre finančné inovácie Ministerstva financií SR. Ten uvádza, že Slovensko je v porovnaní s ostatnými krajinami jednou z najinovatívnejších krajín, kde sa ľudia neboja používať na platenie moderné technológie. "Naša krajina je považovaná za akési laboratórium vo využívaní moderných technológií. Slovensko bolo napríklad prvou krajinou, kde sa zaviedli bezkontaktné platby či platby mobilom," zdôrazňuje Peter. 
      Ako sa však začne meniť pomer hotovostných a bezhotovostných platieb, ukáže budúcnosť. Podľa odborníkov je to vo veľkej miere generačná otázka. Podľa nich bude trvať minimálne 50 rokov, teda jednu až dve generácie, kým sa používanie bezhotovostných platieb zvýši natoľko, že budú vo výraznej prevahe oproti hotovosti. Pokrok bude v tomto smere závisieť od technológií a moderných nástrojov, ktoré budú podporovať bezhotovostné platenie. 
      Podľa odborníkov sú kľúčovými spolupráca s vládou a investície do vzdelávania. Aby počet bezhotovostných transakcií mohol rásť, je nutné, aby sa skvalitňovali služby a rástla ich ponuka pre občanov a podnikateľov. 
      Všetko však stojí a padá na vzdelávaní. Odborníci sa taktiež zhodli na fakte, že vzdelávanie o finančnej gramotnosti je nutné zaviesť už v čo najskoršom veku, no zároveň ruka v ruke s tým je nutné edukovať aj ľudí v produktívnom veku, ktorí dnes častejšie siahajú po hotovosti.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.