Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Prvé certifikáty pre projekt eKasa budú vydané v najbližších dňoch

Kategória: Spravodajstvo

Finančná správa v súčasnosti eviduje 16 žiadostí o certifikáciu od výrobcov pokladničných programov a chránených dátových úložísk pre projekt eKasa.

Bratislava 11. marca (TASR) -  Prvé certifikáty budú udelené v najbližších dňoch, informovala v pondelok hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová. Nové elektronické pokladnice, povinne online napojené na finančnú správu, musia od začiatku apríla používať všetky novootvorené prevádzky. Ostatní podnikatelia majú na zmenu čas do konca júna. 
      "Predložené projekty sú kvalitne pripravené, preto finančná správa predpokladá, že väčšina z podaných žiadostí bude vybavená do konca marca 2019," uviedla Skokanová. Aktuálne testované riešenia by podľa nej mohli pokryť približne 70% súčasného trhu s pokladnicami od malých prevádzok cez stredné firmy až po veľké reťazce. 
      Testovaním predložených zariadení finančná správa overuje splnenie zákonných povinností a zároveň overuje, či predložené zariadenie bude správne fungovať, ako pre podnikateľa, tak pre finančnú správu. Keď finančná správa udelí nejakému výrobcovi certifikát, zverejní ho zároveň na portáli finančnej správy. Na portáli finančnej správy v časti eKasa budú tieto informácie priebežne aktualizované.
      Každý podnikateľ, ktorý vlastní elektronickú registračnú pokladnicu (ERP), bude musieť mať pridelený kód eKasa klient. O pridelenie kódu pokladnice budú môcť podnikatelia žiadať od 15. marca.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.