Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Problémom najviac čelia firmy, ktoré podnikajú len tri roky

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Medzi najohrozenejšie spoločnosti na slovenskom trhu patria firmy, ktoré podnikajú v rozpätí od troch do piatich rokov. Nedostatok financií či ukončenie biznisu v súčasnosti hrozí až 150 trojročným a 135 štvorročným firmám. Z celkového počtu 19.000 spoločností to predstavuje 1,5 percenta. Vyplýva to z analýzy nadnárodnej poradenskej spoločnosti Dun&Bradstreet.

Bratislava 5. decembra (TASR) - "Mladé podniky charakterizujeme ako najviac zraniteľné. Svoju pozíciu na trhu si ešte len budujú a v prípade nedostatku finančných prostriedkov a nezaisteného odbytu často končia pre platobnú neschopnosť. Obdobie tri až päť rokov sa považuje za skúšku životaschopnosti – aj napriek tomu, že v tejto kategórii evidujeme najviac firiem, najviac z nich aj čelí pádu," hodnotí stav analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová.  
      Analýza však poukazuje aj na to, že s vysokým podielom rizikovosti zápasia tiež staršie firmy. A to tie, ktoré majú za sebou 18 a viacročnú históriu. Celkový počet starších spoločností v problémoch je podľa Štěpánovej síce nižší ako pri mladých firmách, no podiel je vysoký. Napríklad z celkového počtu 4230 18-ročných podnikov rieši úpadok, krach či finančný problém až 1,5 % z nich, teda 61 subjektov. Podobná situácia je aj pri o rok starších subjektoch. Tu je podiel ohrozených 1,11 percenta, keď pri 4149 firmách rieši existenčný problém až 46 podnikov.
      Analýza porovnávala 318.637 kapitálových spoločností, teda spoločností s ručením obmedzeným a akciových spoločností. Negatívnu udalosť - exekúciu, úpadok či platobnú neschopnosť pritom analytici zistili pri 1885 z nich. Za dva roky počet ohrozených firiem vzrástol o 107 podnikateľských subjektov.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.