Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Príspevok na SZČ má dostať budúci rok menej nezamestnaných

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pritom pripúšťa, že aj vďaka sprísneniu podmienok na poskytnutie príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť sa môže miera nezamestnanosti na Slovensku zvýšiť.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) - Po sprísnení podmienok na poskytnutie príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) štát týmto príspevkom podporí menej uchádzačov o zamestnanie pri začatí podnikania. Rezort práce a sociálnych vecí totiž predpokladá, že v budúcom roku tento príspevok od úradov práce dostane 9,7 tisíca nezamestnaných, čo je v porovnaní s vlaňajším rokom pokles o 2,5 tisíca osôb. V roku 2014 by mal počet nezamestnaných, ktorí dostanú príspevok na samozamestnanie, klesnúť na 9,5 tisíca a v roku 2015 na 9,1 tisíca. Ministerstvo pritom pripúšťa, že aj vďaka týmto opatreniam sa môže miera nezamestnanosti na Slovensku zvýšiť. "Navrhované úpravy v rámci podpory samostatnej zárobkovej činnosti zakladajú potenciálny vplyv na počet uchádzačov o zamestnanie, ktorý sa môže zvýšiť," uviedol rezort práce v doložke vplyvov navrhovanej novely zákona o službách zamestnanosti na zamestnanosť.

Príspevok na SZČ sa má od začiatku mája budúceho roka poskytovať na dve etapy, a to 60 % po podpise dohody a 40 % po roku prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. V súčasnosti úrady práce vyplácajú príspevok v plnej výške po podpise dohody o jeho poskytnutí. Minimálne obdobie podnikania po získaní príspevku sa má predĺžiť z najmenej dvoch na najmenej tri roky. Poberatelia tohto príspevku by mali po novom predkladať ročné správy o prevádzkovaní SZČ počas trvania dohody. Obdobie opätovného nároku na poskytnutie príspevku sa má predĺžiť z piatich na osem rokov. Rezort práce chce tiež zamedziť špekulatívnemu vstupu do evidencie uchádzačov o zamestnanie občanom, ktorí pozastavili SZČ, tým, že príspevok sa im môže poskytnúť až po 12 mesiacoch vedenia v evidencii uchádzačov. Má sa tiež zjednodušiť výpočet a zmeniť výška príspevku s prihliadnutím na úroveň miery evidovanej nezamestnanosti v príslušnom okrese.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.