Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Príprava nového stavebného zákona sa predlžuje

Kategória: Spravodajstvo

Pripravovaný nový stavebný zákon má byť podľa ministerstva dopravy a výstavby vhodnou kombináciou konaní a cez elektronický informačný systém zlepšiť plánovanie rozvoja územia. Zároveň má skrátiť lehoty pre povoľovanie stavieb, čo môže vytvoriť predpoklady pre lepšie čerpanie peňazí obcami z domácich i zahraničných zdrojov.

BRATISLAVA 16. júla (STA) - Návrh nového stavebného zákona plánuje ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja predložiť vláde najskôr až v budúcom roku. Pôvodne to malo byť v druhej polovici tohto roka. Rezort tvrdí, že v súčasnosti intenzívne pripravuje kompletne nový stavebný zákon, lebo zmena už do úvahy nepripadá. "Pôjde o nový, moderný stavebný zákon, ktorý vhodnou kombináciou konaní a prostredníctvom elektronického informačného systému zlepší plánovanie rozvoja územia smerom k znižovaniu regionálnych disparít," informoval agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy a výstavby Martin Kóňa.

Nový stavebný zákon, ktorý má nahradiť pôvodný zákon z roku 1976, má zároveň skrátiť lehoty pre povoľovanie stavieb. Môže tak vytvoriť predpoklady pre lepšie čerpanie finančných prostriedkov obcami z domácich i zahraničných zdrojov. "Nebránime sa diskusiám so žiadnymi odborníkmi," dodal Kóňa s tým, že transparentnosť stavebného konania by mohla zvýšiť jeho elektronizácia.

Ministerstvo predtým predpokladalo, že návrh nového stavebného zákona predloží do medzirezortného pripomienkového konania do konca prvého polroka a na rokovanie vlády by mal ísť v druhom polroku tohto roka. Pre zamedzenie "čiernych stavieb" bude podľa rezortu potrebné v novom stavebnom zákone podrobnejšie upraviť zodpovednosť projektantov, stavbyvedúcich, stavebníkov a zhotoviteľov stavby. Niektoré ustanovenia platného stavebného zákona sú totiž všeobecné. Oprávnené osoby, teda projektanti a stavbyvedúci, ako aj stavebníci a zhotovitelia by mali zákon dôsledne dodržiavať.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.