Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Príjmy z daní a odvodov budú v tomto roku vyššie o 132 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Najvýraznejší podiel na zvýšení daňovej prognózy má daň z pridanej hodnoty, ktorej výber má byť podľa ministra financií Petra Kažimíra vyšší o 100 mil. eur oproti júnovému odhadu.

Správa "DANE: Príjmy z daní a odvodov budú v tomto roku vyššie o 132 mil. eur" rozšírená o reakciu podpredsedu KDH Miloša Moravčíka vo štvrtom odseku.

BRATISLAVA 26. septembra (SITA) - Daňové a odvodové príjmy by mali byť v tomto roku o 132 mil. eur vyššie, ako odhadol rezort financií vo svojej prognóze z júna tohto roku. Uviedol to minister financií Peter Kažimír na štvrtkovej tlačovej konferencii k septembrovej prognóze daňových a odvodových príjmov verejnej správy, ktorú vypracoval Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií. K najvýraznejšiemu zvýšeniu prognózy podľa Kažimíra prispel makroekonomický vývoj a zlepšenie výberu dane z pridanej hodnoty (DPH).

Rezort financií očakáva vyššie daňové príjmy aj v nasledujúcich troch rokoch. Na nasledujúci rok bola daňová prognóza navýšená o 127 mil. eur a o 134 mil. eur v roku 2015. V roku 2016 ministerstvo financií očakáva zmenu len o 5 mil. eur. Podľa IFP sú zmeny odhadu príjmu daní a odvodov ovplyvnené novou makroekonomickou prognózou. "Kým v rokoch 2013 - 15 v prognóze prevláda vplyv aktuálneho pozitívneho vývoja v eurozóne, zvýšenia domáceho dopytu a vyššieho rastu miezd, v roku 2016 preváži protivietor z výraznejšej konsolidácie verejných financií," uvádza v zverejnenej prognóze IFP.

Najvýznamnejšiu zmenu oproti júnovej prognóze rezort financií očakáva pri výbere DPH. "Okrem toho, že ekonomika Slovenska bude rásť rýchlejšie, ako sme očakávali, darí sa nám aj bojovať s daňovými únikmi. Odhadovaný výnos DPH na tento rok v tejto prognóze sa zvyšuje o 100 mil. eur a z toho až dve tretiny tvorí vyššia úspešnosť výberu. Naša krížová výprava proti daňovým únikom prináša svoje úspechy," uviedol Kažimír.

Opozičné KDH na jednej strane oceňuje lepší výber dane z pridanej hodnoty, na druhej strane ministrovi financií odkazuje, že ešte stále má v tomto smere čo robiť. "Je dobré, že Smeru sa podarilo mierne znížiť úniky z DPH, ktoré za jeho súčasnej vlády narástli na historické maximum. Žiaľ, ešte stále sú vyššie ako v roku 2011 a vyzerá to tak, že sa štátu ani nepodarí dosiahnuť rozpočtový cieľ na tento rok," uviedol v reakcii na zverejnenú prognózu podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Inštitút zvýšil odhad výnosu spotrebnej dane z minerálnych olejov najmä z dôvodu lepšieho plnenia tejto spotrebnej dane, a to aj napriek dlhodobému trendu znižujúcej sa spotreby automobilov. Za očakávaniami však podľa IFP mierne zaostáva plnenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov. "Finančná správa SR a distribútori tabakových výrobkov majú podozrenie, že od konca minulého roku dochádza k výraznejšej substitúcii v správaní spotrebiteľov predovšetkým lacnejších cigariet smerom k balenému tabaku a k alternatívnym tabakovým výrobkom," dodáva IFP.

K zníženiu prognózy na roky 2013 - 2016 oproti júnu pristúpil IFP pri dani z príjmov právnických osôb (DPPO). Hlavným dôvodom je podľa IFP vyšší očakávaný pokles ziskovosti podnikov v roku 2013. "Výber DPPO v tomto roku by mal medziročne vzrásť o 6 % pri zvýšenej sadzbe, čo zodpovedá poklesu základu dane o 12 %. Menšia časť poklesu základu dane je spôsobená konsolidačnými opatreniami," uvádza IFP.

Priebežné plnenie sociálnych a zdravotných odvodov bolo v prvých siedmich mesiacoch tohto roka pozitívnejšie, ako IFP pôvodne očakával. Dôvodom lepšieho plnenia je podľa IFP pozitívnejší vplyv zmien v oblasti zavedenia odvodov z dohôd. "Na základe aktualizovaných prepočtov predpokladáme, že vplyv zavedenia odvodov na príjmy z dohôd bude o asi 65 mil. vyšší," dodáva IFP.

Daňová prognóza sa v tomto roku menila tretíkrát. Ministerstvo financií už začiatkom februára informovalo, že spomalenie hospodárskeho rastu v porovnaní s prognózou, na ktorej je postavený schválený rozpočet, bude znamenať nižšie príjmy z daní a odvodov v sume 361 mil. eur. Koncom júna ministerstvo avizovalo ďalší výpadok daňových a odvodových príjmov vo výške takmer 350 mil. eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.