Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Priemyselné ceny v SR klesli menej, ako bol priemer EÚ

Kategória: Spravodajstvo

Júnové ceny priemyselných výrobcov v rámci celej Európskej únie medzimesačne oslabili o 0,8 %, na Slovensku sa oproti máju znížili iba o 0,2 %.

 

 

 

 

BRATISLAVA 2. augusta (SITA) - Ceny priemyselných výrobcov eurozóny v júni medzimesačne oslabili o 0,5 % a v rámci celej EÚ sa znížili o 0,8 %. Medziročne júnové ceny priemyselných výrobcov eurozóny posilnili o 1,8 % a v rámci celej EÚ boli o 1,6 % vyššie ako v rovnakom mesiaci vlaňajška. Na Slovensku bol medzimesačný pokles cien priemyselných výrobcov slabší v porovnaní s priemerom eurozóny aj celej EÚ a medziročný rast bol výraznejší. Ceny slovenských výrobcov v júni oproti máju klesli iba o 0,2 % a medziročne stúpli o 3,9 %. Vyplýva to z informácií, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Medzimesačne ceny priemyselných výrobcov v júni klesli takmer vo všetkých členských štátoch EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii. Posilnili iba na Cypre (0,4 %) a v Lotyšsku (0,3 %) a nezmenili sa na Malte a v Slovinsku. Najvýraznejšie oslabili vo Veľkej Británii (-1,9 %), Grécku (-1,8 %), Dánsku (-1,3 %) a Holandsku (-1,2 %). V rámci krajín únie, z ktorých boli údaje k dispozícii, medziročne ceny výrobcov stúpli najvýraznejšie na Cypre (8,8 %), v Maďarsku (6,9 %) a v Litve (4,9 %). Najmenej posilnili vo Veľkej Británii (0,1 %), Rakúsku (0,2 %) a na Malte (0,6 %). Medziročné zníženie výrobných cien evidovali vo Švédsku (-0,4 %) a v Dánsku (-0,1 %).

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.