Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Priemerný dlh seniora sa pohybuje na úrovni 1 123 eur

Kategória: Spravodajstvo

Dôchodcovia sa najčastejšie zadlžia v snahe pomôcť príbuzným.

BRATISLAVA 31. júla (SITA) - Priemerný dlh slovenského seniora sa šplhá do výšky 1 123,4 eura. Najhoršie sú na tom dôchodcovia z Bratislavského kraja, u ktorých výška pohľadávky prevyšuje spomínaný priemer, je na úrovni 1 134 eur. Obdobne sú na tom starší ľudia v Banskobystrickom kraji, ktorých výška dlhu dosahuje 1 122,6 eura. O čosi menej je zaťažený senior v Nitrianskej samospráve, ktorý má splatiť v priemere 1 073,5 eura. Najmenej zadlžení sú dôchodcovia v Žilinskom kraji, kde dlh na hlavu predstavuje 929,9 eura. V počte najviac zadlžených seniorov vedie Banskobystrický kraj, naopak najmenej dlhom zaťažených dôchodcov žije v Bratislavskom kraji. Vyplýva to zo zistenia spoločnosti KRUK, ktorá v súčasnosti spravuje dlhy tisícov osôb starších ako 65 rokov.

Spoločnosť vidí problém zadlženosti dôchodcov najmä v ich ochote brať si pôžičky pre potreby príbuzných, ktorí ich však následne nechcú, alebo nemôžu splácať. KRUK však podotýka, že starobný či invalidný dôchodok na splácanie záväzkov nemusí stačiť. "Prax ukazuje, že Slováci všeobecne chcú splácať svoje dlhy bez ohľadu na to, či si úver vzali sami alebo využili pomoc rodičov či prarodičov. Ekonomická situácia bohužiaľ prináša zvýšené riziko upadnutia do finančných ťažkostí a neschopnosti splácať záväzky," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika Krzysztof Różycki. Záväzky rodiny, ktoré na seba starší ľudia berú, sú najčastejšou, no nie jedinou príčinou ich zadlženia. Dôvodom pohľadávok môžu byť podľa spoločnosti aj pôžičky pre vlastnú potrebu, ktoré nie sú schopní splácať v prípade nečakaných výdavkov napríklad na liečbu. "A pretože je zdravie prednejšie, dostanú sa splátky úverov na vedľajšiu koľaj," skonštatoval Różycki.

Spoločnosť upozorňuje na to, že možnosti starších ľudí zvýšiť svoj príjem sú obmedzené a v niektorých prípadoch sa len ťažko dajú redukovať, ako napríklad pri zdravotnej starostlivosti. KRUK preto dôchodcom, ktorí sa dostali do finančných ťažkostí odporúča, aby neignorovali svoje záväzky a radšej sa dohodli s firmou, ktorej peniaze dlhujú. V takomto prípade odporúčajú seniorom uviesť výšku svojho dôchodku a mesačné výdavky, tak aby splátka bola prispôsobená ich finančným možnostiam.

Spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Je členom skupiny KRUK založenej v roku 1998. Spoločnosť v súčasnosti pôsobí v Českej republike, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. Spravuje pohľadávky bánk, poisťovní, telefónnych operátorov a poskytovateľov energií a ďalších služieb.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.