Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pri odchode za prácou do zahraničia treba myslieť aj na SP

Kategória: Spravodajstvo

Ak za prácou do zahraničia odcestuje zamestnávateľ, zamestnanec alebo živnostník, musí sa v Sociálnej poisťovni odhlásiť.

BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - Sociálna poisťovňa upozorňuje študentov a nezamestnaných, ktorí sa rozhodnú odísť za prácou do zahraničia, aby nezabudli na svoje povinnosti. Samotný odchod poisťovni oznamovať nie je potrebné, avšak ak majú uzatvorené dobrovoľné poistenie, musia v ňom pokračovať, alebo sa z neho odhlásiť. Takto predídu tomu, aby sa ocitli na zozname dlžníkov. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

V prípade, že sa za prácou do zahraničia v rámci krajín EÚ rozhodnú odcestovať zamestnanci, zamestnávatelia a živnostníci registrovaní v Sociálnej poisťovni, musia sa pred svojím odchodom odhlásiť. V príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podajú Registračný list FO - odhlášku. Ako spresnil Višváder, za zamestnanca túto povinnosť plní zamestnávateľ. "Podľa európskej legislatívy sa na občana vzťahujú zákony týkajúce sa sociálneho zabezpečenia platné v tej krajine, v ktorej reálne vykonáva svoju činnosť. Znamená to, že napríklad v prípade výkonu zárobkovej činnosti v Rakúsku podlieha občan SR v oblasti sociálneho zabezpečenia rakúskym právnym predpisom," skonštatoval Višváder. Prízvukuje však, že pri podpise zmluvy je dôležité overiť si, či je prihlásený na poistenie v danej krajine. V opačnom prípade nebude mať totižto nárok na dávky.

Odhlasovacia povinnosť nevzniká v prípade, že bol dotyčný za prácou do zahraničia vyslaný. "Pri tomto spôsobe práce mimo SR zostáva občan v oblasti sociálneho zabezpečenia poistený na území SR napriek tomu, že vykonáva činnosť na území štátu EÚ vrátane Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu," uviedol Višváder s tým, že tento inštitút môžu využiť živnostníci a zamestnávatelia vysielajúci zamestnancov alebo dohodárov, ak ich práca v zahraničí nepresiahne 24 mesiacov. Zamestnávatelia a živnostníci v takomto prípade musia podať na pobočke v Sociálnej poisťovni príslušnú žiadosť. "Za zamestnancov, respektíve dohodárov podáva túto žiadosť zamestnávateľ," dodal Višváder.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.