Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pri dani z motorových vozidiel viac zohľadnia ekológiu

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo financií finalizuje prípravu novej podoby dane z motorových vozidiel.

BRATISLAVA 8. augusta (SITA) - Nová podoba dane z motorových vozidiel by mala ešte viac zohľadňovať ekologický aspekt, ako to predpokladal pôvodný návrh rezortu financií. Konštatuje ministerstvo, ktoré podľa vlastného vyhlásenia finalizuje novú podobu tejto dane a po ukončení pripomienkového konania prijalo podnety k novele zo strany združenia autodopravcov ČESMAD.

Od budúceho roka by sa teda mal úplne zmeniť súčasný systém dane z motorových vozidiel. Daň bude podľa ministerstva financií spravodlivejšia, ekologickejšia a prehľadnejšia. Sadzby dane sa zjednotia a budú rovnaké pre celé Slovensko, pričom pri výške sadzieb bude veľkú úlohu zohrávať najmä ekologickosť vozidla a jeho vplyv na životné prostredie. "Pri príprave zmien sme intenzívne rokovali so všetkými stranami. Cieľom bola zmena systému nastavenia dane, ekologickosť a predovšetkým zjednotenie sadzieb, " uviedol minister financií Peter Kažimír. 

Výška sadzieb bola stanovená na základe priemerne najnižších sadzieb, ktoré sú v súčasnosti platné na Slovensku. "Pozitívne je, že dôjde k zjednoteniu sadzieb a u mnohých dopravcov tiež môže dôjsť k zníženiu dane. Takisto vítame dohodu na tom, že do zákona sú zapracované aj zľavy pre ekologické vozidlá," povedal generálny tajomník združenia ČESMAD Slovakia Pavol Reich. Po akceptovaní pripomienok autodopravcov, sa pôvodne avizované zľavy zvýšia na 25 % pri nových vozidlách do veku troch rokov, na 20 % pri tri až šesťročných a 15 % zľavu by mali využívať majitelia vozidiel s vekom od 6 do 9 rokov. 

Daň sa bude aj naďalej dotýkať len motorových vozidiel využívaných na podnikanie. Zjednotí sa a zároveň uzákoní okruh oslobodení od dane. Pôjde napríklad o oslobodenia pre autobusy verejnej dopravy, vozidlá záchrannej zdravotnej služby, alebo vozidlá v poľnohospodárskej výrobe. Návrh zákona o dani z motorových vozidiel by mal po jeho schválení Národnou radou SR začať platiť od budúceho roka.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.