Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Prezidentka podpísala posun pokút za nezavedenie eKasy do konca roka 2019

Kategória: Spravodajstvo

Pokuty za neskoré zavedenie eKasy do svojich prevádzok sa nebudú podnikateľom udeľovať do konca tohto roka.

Bratislava 27. júna (TASR) -  Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala súvisiacu novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice.
      Národná rada (NR) SR rokovala o tomto návrhu minulý týždeň v skrátenom režime. Neuloženie pokuty navrhlo Ministerstvo financií (MF) SR uplatniť, ak podnikateľ preukáže písomným potvrdením alebo emailom, že si do dňa účinnosti zákona záväzne objednal online registračnú pokladnicu u výrobcu, dovozcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii, a zároveň, že požiadal o pridelenie kódu online registračnej pokladnice. Po schválení pozmeňovacieho návrhu Radovana Baláža (SNS) sa termín odkladu pokút posunul z 30. septembra do konca roka. Zároveň sa vypustila podmienka objednania pokladnice na neuloženie sankcie.
      Ministerstvo financií predložilo návrh, aby ochránilo podnikateľov pred sankciami z dôvodov, ktoré neboli spôsobené ich pričinením. Rezort uviedol, že aj napriek maximálnym snahám zainteresovaných strán sa nepodarilo dosiahnuť, aby bol trh dostatočne zásobený potrebnými softvérovými a hardvérovými riešeniami. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) upozornil na to, že aj keď sa subjekt registruje a objedná si eKasu u certifikovanej firmy, môže sa dostať do situácie, že dodávateľ nemá dostatočnú kapacitu, aby dokázal požiadavku pokryť. Rezort preto navrhol odklad pokút.
      Systém eKasa bol pre nových podnikateľov povinný od začiatku apríla. Firmy, ktoré tržby evidovali pred týmto termínom, sa musia novej legislatíve prispôsobiť do konca júna. Cieľom je zabezpečiť rozšírenie priameho elektronického prepojenia registračných pokladníc s finančnou správou, ako aj zefektívniť boj proti daňovým únikom.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.