Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Prezident podpísal novelu zákona o DPH

Kategória: Spravodajstvo

Taktiež podpísal novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

BRATISLAVA 8. novembra (SITA) - Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH). Podľa nej budú musieť firmy od budúceho roka podávať takzvané kontrolné výkazy pri dani z DPH. Tie by mali priniesť efektívnejšiu a rýchlejšiu kontrolu daňových subjektov. Krížovou kontrolou faktúr podnikateľa s jeho obchodným partnerom by sa mali potlačiť daňové podvodné aktivity. Mali by sa tak odhaliť karuselové podvody, machinácie s faktúrami, či monitorovať rizikoví platitelia dane.

Ešte v rámci legislatívneho procesu sa proti tomuto návrhu postavila opozičná strana SaS, podľa ktorej je zavedenie kontrolného výkazu len ďalšou byrokratickou záťažou pre podnikateľov. Rôzne obchody by mal vedieť odhaliť podľa nich priemerne zdatný daňový úradník aj bez kontrolného výkazu. Problémom je podľa SaS skôr ľudský faktor. "Ja sa obávam, že daňoví úradníci sa teraz namiesto chytania skutočne veľkých rýb budú vybíjať na maličkostiach." skonštatoval už dávnejšie poslanec NR SR Jozef Mihál. Proti novele sa postavili aj energetické a telekomunikačné spoločnosti, chceli totiž posunúť termín elektronického podávania výkazov. Obávajú sa, že nestihnú prispôsobiť svoje IT systémy. 

Hlava štátu zároveň podpísala novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Kolky na cigarety sa tak po novom budú tlačiť len v jednej štátnej tlačiarni. Najneskôr od januára 2015 by sa mali tlačiť v Mincovni Kremnica. Okrem ochrany zdravia občanov by mala zmena podľa ministerstva financií znížiť administratívnu záťaž podnikateľov, či zamedziť daňovým únikom na spotrebnej dani. V súčasnosti sa kolky tlačia v štyroch komerčných tlačiarňach, ktoré majú sídlo na Slovensku a v členských krajinách Európskej únie.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.