Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Prepustenie zamestnanca v slovenskej firme je lacnejšie ako v západnej Európe

Kategória: Spravodajstvo

Náklady na prepustenie zamestnanca sú na Slovensku stále v priemere nižšie ako v krajinách západnej Európy.

Bratislava 17. augusta (TASR) – Náklady na prepustenie zamestnanca sú na Slovensku stále v priemere nižšie ako v krajinách západnej Európy. Podobne je to aj v ostatných štátoch strednej a východnej Európy. Najdrahšie je prepúšťanie v Taliansku, Švédsku, Belgicku a Luxembursku. Vyplýva to z najnovšej štúdie International Dismissal Survey siete advokátskych kancelárií Deloitte Legal, ktorá porovnáva podmienky a náklady na prepustenie zamestnancov v 31 štátoch.
      Niektoré krajiny podľa štúdie nedávno zmenili svoje právne predpisy upravujúce problematiku prepúšťania zamestnancov. Legislatíva sa zmenila napríklad v Belgicku, Holandsku alebo Taliansku. „Náklady na prepustenie zamestnancov sú v západnej Európe vo všeobecnosti vyššie ako v strednej Európe,“ uviedla vedúca advokátka kancelárie Deloitte Legal Miroslava Terem Greštiaková.
      „Slovensko sa v rámci prepočtov našej štúdie zaradilo medzi krajiny s vyššími nákladmi na prepustenie len v prípade stredne dlhej praxe, a to pri ukončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov. V prípade skúsených zamestnancov a zamestnancov bez praxe sme stále skôr na konci rebríčka,“ dodal advokát Róbert Minachin.
      Štúdia ukázala, že vo väčšine krajín je minimálny rozdiel v nákladoch na prepustenie zamestnanca z organizačných dôvodov a z dôvodov na strane zamestnanca, ktorými sú napríklad zdravotné dôvody, porušenie pracovných povinností či neuspokojivé pracovné výsledky. Do úvahy sa pritom brali faktory, ako je minimálna výplata odstupného na základe zákona, ako aj náklady na „odstupné“ nad rámec zákona s cieľom dosiahnuť dohodu so zamestnancom.
      „Vo všeobecnosti je rozhodujúcim faktorom pri výške nákladov na prepusteného zamestnanca najmä dĺžka trvania pracovného pomeru. Náklady sa ďalej zvyšujú aj dĺžkou výpovednej doby, ktorá je pre jednotlivé jurisdikcie odlišná,“ vysvetlila Greštiaková.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.