Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny v januári klesol

Kategória: Spravodajstvo

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny v januári klesol, už druhý mesiac po sebe.

Frankfurt nad Mohanom 21. marca (TASR) - Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny v januári klesol, už druhý mesiac po sebe. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe údajov, ktoré dnes zverejnila Európska centrálna banka (ECB).
      Podľa ECB prebytok bežného účtu v regióne, ktorý platí eurom, sa po očistení od sezónnych vplyvov v januári 2016 znížil na 25,4 miliardy eur z revidovaných decembrových 28,6 miliardy eur a z 30,1 miliardy eur v prvom mesiaci minulého roka 2015.
      Januárový prebytok bežného účtu odráža kladné saldo obchodu s tovarmi v hodnote 27,6 miliardy eur a tiež prebytok v bilancii služieb na úrovni 3,6 miliardy eur.
      Prebytok účtu primárnych príjmov dosiahol v prvom mesiaci roka 4,7 miliardy eur, ale zároveň ECB zaznamenala v januári deficit sekundárnych príjmov na úrovni 10,5 miliardy eur.
      Za uplynulých 12 mesiacov dosiahol prebytok bežného účtu eurozóny 3 % jej hrubého domáceho produktu (HDP), rovnako ako vlani v decembri.
      Bežný účet platobnej bilancie eurozóny je najkomplexnejším ukazovateľom jej obchodnej aktivity, pretože pokrýva nielen obchod s tovarom a službami, ale aj investičné toky medzi menovou úniou a inými krajinami.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov