Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pre súbeh dávok a príjmu nebude potrebné byť na úrade práce

Kategória: Spravodajstvo

Rezort práce a sociálnych vecí totiž vyhovel pripomienke ministerstva financií, aby sa nárok na nový osobitný príspevok rozšíril aj o skupinu o ľudí, ktorí sú dlhodobo poberatelia pomoci v hmotnej núdzi, ale nie sú evidovaní ako uchádzači o zamestnanie na úrade práce.

BRATISLAVA 11. augusta (SITA) - Nárok na súbežné poberanie príjmu z práce a dávok v hmotnej núdzi majú mať od budúceho roka aj tie osoby, ktoré nepracujú viac ako jeden rok a nie sú evidované ako nezamestnané na úrade práce. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, o ktorej má budúci týždeň rokovať tripartita.

Rezort práce a sociálnych vecí tak vyhovel pripomienke ministerstva financií, aby sa nárok na nový osobitný príspevok rozšíril aj o skupinu ľudí, ktorí sú dlhodobo poberatelia pomoci v hmotnej núdzi, ale nie sú evidovaní ako uchádzači o zamestnanie na úrade práce. To podľa ministerstva financií umožní motivovať k práci aj neaktívnych ľudí v hmotnej núdzi. 

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pôvodne navrhovalo, aby nárok na pomoc v hmotnej núdzi mali len evidovaní dlhodobo nezamestnaní ľudia v hmotnej núdzi, ktorí si našli prácu a ich zárobok nepresahuje dvojnásobok minimálnej mzdy, čo má byť v budúcom roku 760 eur. Podľa nového legislatívneho návrhu však majú mať nárok na súbežné poberanie príjmu z práce a dávok v hmotnej núdzi aj tie osoby v hmotnej núdzi, ktoré najmenej jeden rok nepracovali, neštudovali, ani nedostávali dôchodok, nemocenskú alebo materskú dávku. Prvých šesť mesiacov majú mať tieto osoby nárok na osobitný príspevok v sume 126,14 eura mesačne a ďalší polrok majú od štátu dostávať príspevok v sume 63,07 eura mesačne. 

V súčasnosti má pôvodne dlhodobo nezamestnaný nárok na polročné poberanie osobitného príspevku v sume 63,07 eura v prípade, ak jeho hrubá mzda nepresahuje trojnásobok minimálnej mzdy, teda 1 056 eura. Vylučuje sa však súbeh poskytovania pomoci v hmotnej núdzi a osobitného príspevku. Ak teda v súčasnosti dostane pôvodne dlhodobo nezamestnaný osobitný príspevok, nemá už nárok na čerpanie dávok v hmotnej núdzi.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.