Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pracujúce matky naďalej dostanú rodičovský príspevok

Kategória: Spravodajstvo

Ako uviedol na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, premiér Robert Fico musel v tejto veci ustúpiť tlaku verejnosti a opozície.

Správa "SOCIÁLNE: Pracujúce matky naďalej dostanú rodičovský príspevok," rozšírená o reakciu štátneho tajomníka MPSVaR Jozefa Buriana.

BRATISLAVA 8. júla (SITA) - Pracujúce ženy budú mať aj naďalej nárok na poberanie rodičovského príspevku. Na pondelkovom brífingu to uviedol premiér Robert Fico. "Zostáva právna úprava v takej podobe, v akej je," povedal. Rezort práce a sociálnych vecí pritom minulý týždeň predložil legislatívny návrh, podľa ktorého by štát rodičovský príspevok nevyplácal pracujúcim matkám. "Pokiaľ ide o úvahy, ktoré vznikajú na ministerstvách, beriem to ako tímy, ktoré pripravujú rôzne podklady," tvrdí predseda vlády. Následne sa však podľa neho nesie politická zodpovednosť. "Nebudeme konsolidovať na úkor sociálnej oblasti a toto posolstvo bude platiť," zdôraznil premiér.

Vláda podľa Fica analyzovala všetky možnosti, ako hľadať zdroje aj v sociálnej oblasti a to, či kabinet môže na sociálnej oblasti založiť časť konsolidácie verejných financií. "Po tejto analýze môžem skonštatovať, že sociálny systém neumožňuje žiadny priestor na konsolidáciu verejných financií," povedal. Ak sa podľa Fica budú uskutočňovať v najbližšom období konsolidačné opatrenia, nepôjdu na úkor sociálnej oblasti. Kabinet však podľa neho zvažuje možnosť obnoviť dve úrovne rodičovského príspevku tak, aby vyššiu dávku dostávali matky, ktoré pred nástupom na materskú dovolenku pracovali. Pripustil, že vláda nakoniec zachová súčasnú právnu úpravu, podľa ktorej všetky matky dostávajú rovnakú výšku rodičovského príspevku bez ohľadu na to, či pred pôrodom pracovali alebo nie.

"Dnes zvíťazil zdravý rozum," povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo v reakcii na rozhodnutie vlády zachovať poskytovanie rodičovského príspevku pre pracujúce matky. Ako ďalej uviedol na tlačovej besede, premiér Robert Fico musel v tejto veci ustúpiť tlaku verejnosti a opozície. Poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý označil pôvodný zámer nevyplácať rodičovský príspevok pracujúcim matkám za prejav veľkej nekompetentnosti. Beblavý inicioval hromadnú pripomienku proti návrhu na zrušenie vyplácania rodičovského príspevku pracujúcim ženám.

Štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí a rodiny Jozef Burian nerozumie kritike opozičných poslancov. Podľa jeho slov v roku 2009 pri rovnakej úprave rodičovských príspevkov nevzniesli žiadnu hromadnú pripomienku a pri hlasovaní sa zdržali. Tvrdí, že to, čo predviedla v pondelok strana SDKÚ-DS, je pokrytectvo, demagógia a klamstvo. "Ja sa pýtam, aké právo mali títo ľudia vôbec niečo kritizovať, keď sami pred mesiacom dali návrh zákona o rodičovskom príspevku do Národnej rady SR, za ktorý hlasovali takmer všetci opoziční poslanci a ktorý hovorí o tom, že usporíme práve na matkách, na ženách, na rodičovskej dovolenke 44 mil. eur," uviedol Burian.

Úlohou rezortu práce pri predstavovaní balíka opatrení vrátane rodičovského príspevku nebolo podľa neho šetrenie či konsolidácia verejných financií. "Naopak my sme dali väčšiu flexibilitu v rámci tohto systému rodičovského príspevku a základnou úlohou bolo neznižovať životnú úroveň ľudí, ktorí sú odkázaní na sociálne dávky," povedal štátny tajomník. Ako pokračoval, bude akceptovať to, s čím prišiel premiér a budú hľadať také riešenie, aby bolo konzistentné s tým, ktoré predseda vlády predstavil.

Rezort práce však chce obnoviť poskytovanie rodičovského príspevku vo vyššej sume tým rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie. Ak matka pred narodením dieťaťa nepracovala, a preto nezískala nárok na materskú dávku, jej rodičovský príspevok klesne zo súčasných 199,6 eura na 160 eur. Matka, ktorá pred pôrodom pracovala a má preto nárok na materskú dávku, bude dostávať vyšší príspevok, ktorý dosiahne 260 eur. Rodičovský príspevok vo vyššej sume navrhuje ministerstvo poskytovať do dvoch rokov veku dieťaťa.

Vyšší rodičovský príspevok pre ženy, ktoré boli pred pôrodom nemocensky poistené a získali nárok na materskú dávku, zaviedla bývalá ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Od začiatku roka 2010 vyšší rodičovský príspevok dosahoval 256 eur a nižšia suma bola na úrovni 164,22 eura. Bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál od začiatku roka 2011 zaviedol jednotnú výšku príspevku v sume 190,1 eura pre všetky matky. Súčasne však Mihál umožnil, aby rodičovský príspevok dostávali aj pracujúce matky.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.