Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Povinnosti živnostníkov voči SP sa budú posudzovať k 1.júlu

Kategória: Spravodajstvo

Ide o termín, dokedy môže vzniknúť či zaniknúť povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne.

BRATISLAVA 7. apríla (SITA) - Povinnosť živnostníkov platiť poistné na sociálne poistenie sa na novo posudzuje až k prvému júlu tohto roka. Ide o termín, dokedy im môže vzniknúť či zaniknúť povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne (SP). Informoval o tom jej hovorca Peter Višváder. "Mnohí zo živnostníkov sa totiž po tom, ako na daňové úrady podali daňové priznania, obracajú na pobočky Sociálnej poisťovne s otázkami, kedy a od akej hranice príjmu majú platiť novú sumu poistného," uviedol Višváder.

Povinné nemocenské a dôchodkové poistenie živnostníkov vzniká v závislosti od dosiahnutých príjmov v predchádzajúcom kalendárnom roku. Povinnosť prihlásiť sa a platiť poistné do SP majú od prvého júla tie samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorých celkový hrubý príjem na daňovom priznaní za rok 2012 prekročil zákonom stanovenú hranicu 4 716 eur. Živnostník, ktorému po prekročení spomínaného príjmu vzniká povinné poistenie po prvýkrát, sa musí do k prvému júlu 2013 prihlásiť cez Registračný list FO - prihláška SZČO. Doručiť ho na pobočku Sociálnej poisťovne v mieste svojho trvalého bydliska môže osobne, alebo prostredníctvom pošty, a to do 9. júla. "SZČO, ktorá platí poistné už v súčasnosti a ktorej príjem presiahol hranicu 4 716 eur bez ohľadu na to, koľko mesiacov trvala živnosť, nevzniká žiadna oznamovacia povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Takémuto živnostníkovi vzniká len povinnosť od 1. júla 2013 si prepočítať výšku poistného," uviedol Višváder.

Ak príjem SZČO neprekročí hranicu 4 716 eur, povinné poistenie, ktoré mala, jej zanikne k 30. júnu tohto roka. V tomto prípade sa musí odhlásiť z povinného poistenia taktiež cez Registračný list. Doručiť ho na príslušnú pobočku SP musí do 8. júla. "Sociálna poisťovňa upozorňuje SZČO, že v dostatočnom časovom predstihu zverejní aj tento rok na svojej webovej stránke kalkulačku, ktorá im uľahčí výpočet poistného na povinné dôchodkové a povinné nemocenské poistenie od 1. júla 2013," dodal hovorca Sociálnej poisťovne.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.