Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Poslancov čaká zvyšovanie daní a štátny rozpočet

Kategória: Spravodajstvo

Parlament v utorok bude hlasovať aj o novele zákona o hazardných hrách, odloženie hlasovanie si pre množstvo pozmeňujúcich návrhov vyžiadal predkladateľ novely, minister financií Peter Kažimír.

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) - Diskusiou k novele zákona o dani z príjmov, ktorá ruší rovnú 19-percentnú daň, budú poslanci od utorka pokračovať v rokovaní 11. schôdze parlamentu. Do rozpravy je prihlásených ešte päť zákonodarcov. Právna norma predložená vládou Smeru-SD zvyšuje daň z príjmov právnických osôb z 19 na 23 %. V prípade fyzických osôb sa bude uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane. Návrh pre živnostníkov obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort financií ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvyšuje sadzby.

Novelu v pléne kritizovali opoziční poslanci, slovenskej ekonomike podľa nich vystavuje úmrtný list, kabinet Roberta Fica podľa nich zvyšovaním daní zabíja slovenské hospodárstvo – zmeny Smeru-SD prinesú odchod firiem zo Slovenska, nárast nezamestnanosti, spomalenie hospodárskeho rastu a rýchlejšie zdražovanie.

Parlament v utorok bude hlasovať aj o novele zákona o hazardných hrách, odloženie hlasovanie si pre množstvo pozmeňujúcich návrhov vyžiadal predkladateľ novely, minister financií Peter Kažimír. Podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) chce napríklad pozmeňujúcim návrhom k zákonu o hazarde meniť zákon o správnych poplatkoch a upraviť výšku poplatkov v stavebnej oblasti. Smer-SD týmto krokom podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka opravuje vlastný zákon, ktorý len nedávno schválil. "To je tak neprofesionálne a svedčí to o strašnom bordeli, ktorý tam máte," vyhlásil Kaník.
Poslanci pravdepodobne v stredu pristúpia k prerokovaniu zákona roka – návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013. Pôvodne mali zákonodarcovia začať o rozpočte diskutovať už v utorok, minister financií pre potrebné úpravy kvôli horšiemu výberu daní a odvodov požiadal o zmenu termínu. Po schválení novely zákona o dani z príjmov by mal zasadnúť gestorský výbor pre financie a rozpočet, ktorý by mal do návrhu rozpočtu zapracovať potrebné zmeny.

Návrh štátneho rozpočtu počíta so znížením deficitu verejných financií v budúcom roku na úroveň 2,94 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Hotovostný deficit štátneho rozpočtu by mal oproti schválenému rozpočtu na tento rok klesnúť o vyše 600 mil. eur. Kým tento rok je rozpočtovaný schodok 3,675 mld. eur, pre budúci rok rezort financií navrhuje deficit 3,059 mld. eur. Celkové rozpočtované hotovostné príjmy štátu rastú o 552 mil. eur na 14,177 mld. eur pri poklese rozpočtovaných výdavkov o 65 mil. eur na 17,235 mld. eur.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.