Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Poslanci schválili zavedenie daňových licencií

Kategória: Spravodajstvo

Líder hnutia Nova Daniel Lipšic tvrdí, že novela zákona o dani z príjmov je protiústavná, spätne totiž upravuje odpisy daňových strát.

BRATISLAVA 3. decembra (SITA) - Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného zavádza zníženie daní pre firmy z 23 na 22 % či takzvané daňové licencie. Tie sa budú po prvýkrát platiť v daňovom priznaní v roku 2015 za zdaňovacie obdobie roka 2014. Novela sa nevyhla rozsiahlej kritike opozície. Tá premiérovi Robertovi Ficovi pripomenula, že ešte pomerne nedávno sľuboval, že zvyšovať dane nebude. 

Štát totiž od podnikateľov chce vybrať viac peňazí. Znížením dane z príjmov o jeden percentuálny bod síce príde o časť daňových príjmov, no po zarátaní výberu z daňových licencií štát plánuje byť ročne v pluse niekoľko desiatok miliónov eur. Okrem získania financií chce rezort financií týmto opatrením bojovať proti daňovým únikom. 

Opozícia okrem zavádzania nových daní kritizuje aj spôsob, akým vláda zmeny v daňovej oblasti zavádza. Ministerstvo financií totiž pôvodne na schôdzu parlamentu predložilo pomerne krátky zákon, ktorý ešte spomínané zmeny neupravoval. Novela bola následne rozšírená o desiatky pozmeňujúcich návrhov. Vláda Roberta Fica tak podľa opozície obišla štandardný legislatívny proces. 

Líder hnutia Nova Daniel Lipšic navyše tvrdí, že novela zákona o dani z príjmov je protiústavná, spätne totiž upravuje odpisy daňových strát. Takzvaná retroaktivita, alebo tiež spätná platnosť, je pritom podľa neho v rozpore s ústavou. S ostatnými opozičnými stranami sa preto chystá rokovať o spoločnom podaní na Ústavný súd SR. Myšlienku zatiaľ podporil podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec a podpredseda Mostu-Híd Ivan Švejna. Zvyšné opozičné strany sa ešte nevyjadrili, zatiaľ ich vraj totiž nikto v tejto veci neoslovil. 

Novela sa pravdepodobne na Ústavnom súde ocitne aj z iného dôvodu ako pre retroaktivitu. Podľa Mostu-Híd je totiž zákon navyše nevhodne formulovaný. "Nemôže existovať daň z niečoho, čo ešte nevzniklo. Myslíme si, že takto formulovaná daňová licencia nie je v súlade s ústavou," skonštatoval. 

Daňovú licenciu bude platiť daňovník, ktorého daňová povinnosť vypočítaná v daňovom priznaní je nižšia ako stanovená výška licencie. Znamená to teda, že ide o minimálnu výšku dane, ktorú bude daňovník povinný zaplatiť, a to aj v prípade vykázania daňovej straty. Od platenia licencie budú v prvom roku oslobodené novovzniknuté spoločnosti. 

Neplatcovia dane z pridanej hodnoty s tržbami do 500 tis. eur budú platiť daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia DPH s tržbami do 500 tis. eur budú platiť licenciu vo výške 960 eur a všetky subjekty s tržbami nad pol milióna eur budú platiť licenciu vo výške 2 880 eur.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.