Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Poslanci schválili novelu zákona o účtovníctve

Kategória: Spravodajstvo

Podľa novely zákona o účtovníctve by mohli mikropodniky napríklad zostavovať len jednoduchšiu účtovnú závierku.

BRATISLAVA 17. októbra (SITA) - Malé podniky by onedlho mohli čeliť menšej byrokracii. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) totiž vo štvrtok schválili novelu zákona o účtovníctve, ktorá prináša podnikateľom viaceré zmeny. Podľa novely by mohli mikropodniky napríklad zostavovať len jednoduchšiu účtovnú závierku.

Nová úprava sa týka podnikov s objemom majetku do 350 tis. eur, čistým obratom menším ako 700 tis. eur a s menej ako desiatimi zamestnancami. Firmy budú musieť splniť aspoň dve z týchto podmienok. "Účtovná jednotka, ktorá je na hranici prekročenia alebo neprekročenia veľkostných podmienok prestane byť mikroúčtovnou jednotkou, ak prekročí veľkostné podmienky dve po sebe idúce účtovné obdobia," konštatuje ministerstvo financií, ktoré novelu vypracovalo.

Mikroúčtovné jednotky by podľa navrhovanej novely mali poskytovať len informácie o nákladoch, výnosoch a výsledku hospodárenia za vykazovanú časť účtovného obdobia. Novela rovnako oslobodzuje časť firiem od povinnosti nechať si overiť účtovnú závierku audítorom. Zjednodušuje aj ocenenie cenných papierov a derivátov a podľa novej úpravy by sa mal dlhodobý majetok inventarizovať len raz za štyri roky.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.