Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Poľský premiér vylučuje znárodnenie dôchodkových fondov

Kategória: Spravodajstvo

Hoci penzijný systém si podľa neho vyžaduje reformu, nehrozí, že by štát siahol na úspory obyvateľov.

VARŠAVA 11. júna (SITA, Reuters) - Poľská vláda v žiadnom prípade neplánuje znárodnenie aktív súkromných dôchodkových fondov, vyhlásil v pondelok premiér Donald Tusk v snahe utíšiť obavy, ktoré v uplynulom období otriasalo finančnými trhmi. "Mám na stole správu (o reforme dôchodkového systému) od ministerstiev práce a financií. Zverejníme ju čoskoro. Ale štát v žiadnom prípade nebude brať dôchodkovým fondom peniaze," povedal Tusk v televíznom rozhovore.

"V správe rezonuje myšlienka dobrovoľnosti, aby sa každý Poliak mohol rozhodnúť, ako si bude na dôchodok sporiť," povedal tiež poľský premiér bez upresnenia detailov. Hoci v minulosti sa na adresu fondov, v Poľsku známych pod súhrnnou skratkou OFE, vyjadroval kriticky, dodal, že nie je "zaryto proti" nim, i keď "ich konštrukcia nie je dokonalá".

Reforma poľského penzijného systému by mohla pomôcť zmierniť tlak na poľskú štátnu pokladnicu a dať väčšiu časť dôchodkového balíka do rúk štátu, i keď politici zdôrazňujú, že toto nie je jej cieľom. Poľsko svoj dôchodkový systém prvýkrát reformovalo v 90. rokoch 20. storočia a stalo sa priekopníckou krajinou, ktorá budúce dôchodky svojich obyvateľov naviazala na ich úspory počas produktívneho veku, pričom správu časti týchto úspor vložilo do rúk súkromných spoločností. Súčasná vláda však tvrdí, že systém je neefektívny a budúci týždeň by mala predstaviť jeho vyhodnotenie s cieľom pripraviť reformu. Jej možná podoba znervózňuje trhy, keďže OFE patria k najväčším investorom na varšavskej burze a ak sa ich úloha v penzijnom systéme zmenší, mohli by zredukovať svoje investície.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.