Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Polovica firiem na Slovensku považuje daňovú neistotu za problém

Kategória: Spravodajstvo

Viac ako polovica oslovených firiem na Slovensku považuje podľa prieskumu spoločnosti Deloitte daňovú neistotu za problém, ktorý negatívne dopadá na ich podnikanie.

BRATISLAVA 10. júla (SITA) - Vo väčšine krajín v Európe, na Blízkom východe a v Afrike sú vzťahy firiem s miestnymi daňovými orgánmi na dobrej úrovni. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte, podľa ktorého je však znepokojivá celková daňová neistota, ktorá ovplyvňuje, alebo dokonca poškodzuje takmer polovicu podnikateľov, a to najmä z dôvodu častých zmien právnych predpisov. Pocit daňovej neistoty má pritom každý druhý opýtaný, objavuje sa však najmä v Maďarsku, Keni, Poľsku, Portugalsku a Rumunsku. "Slovensko patrí medzi priemer, spolu s Nemeckom, či Francúzskom, kde viac ako polovica oslovených považuje daňovú neistotu za problém, ktorý negatívne dopadá na ich podnikanie," uvádza Deloitte v správe z prieskumu.

Najväčšiu dôveru v súvislosti s daňovou istotou prejavili Švajčiari. Až 80 % z nich je presvedčených, že žiadna iná krajina v Európe, na Blízkom východe a v Afrike (EMEA) nemá vyššiu úroveň istoty. Hlavnou príčinou neistoty sú časté zmeny právnych predpisov, čo uviedla takmer tretina respondentov. Nasledujú príliš dlhé trvanie daňových sporov s podielom 12,4 % a po nich nedostatky a zmeny zásad a verejne dostupných usmernení daňových orgánov s 12,1-percentným podielom. Prieskum vzťahov medzi spoločnosťami a daňovými orgánmi realizovala spoločnosť Deloitte po prvýkrát v 24 krajinách regiónu EMEA, vrátane Slovenska. Prieskum skúmal aj to, do akej miery je činnosť miestnych daňových orgánov digitalizovaná, ako vnímajú respondenti v rôznych krajinách spory s daňovými orgánmi a ako hodnotia ich postup pri rozhodovaní.

Výsledky prieskumu spoločnosti Deloitte ukazujú, že vo všeobecnosti majú spoločnosti dobré vzťahy so svojimi miestnymi daňovými orgánmi. Konkrétne 65 % respondentov opísalo tieto vzťahy ako dobré a 27 % ich hodnotilo ako veľmi dobré. V Rakúsku, Taliansku, Nigérii, Poľsku, Rumunsku a Rusku však viac ako 15 % respondentov považuje svoje vzťahy za zlé alebo veľmi zlé. "Daňovníci v krajinách EMEA uviedli, že kvalita vzťahov ich spoločnosti s miestnymi daňovými orgánmi závisí od konkrétneho oddelenia daňového orgánu, na ktoré sa musia obrátiť. Týka sa to najmä oblasti daní z príjmov právnických osôb, kde sa s ťažkosťami stretlo viac ako 21 % respondentov," uvádza Deloitte.

Prieskum vzťahov spoločností s daňovými orgánmi v Európe, na Blízkom východe a v Afrike uskutočnila spoločnosť Deloitte v marci až máji tohto roku. Internetového prieskumu sa zúčastnilo celkovo 1 328 respondentov z 24 krajín. Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.