Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pokuty za nelegálne zamestnávanie sa zvýšia

Kategória: Spravodajstvo

Pokuta za nelegálne zamestnávanie dvoch a viacerých osôb súčasne bude predstavovať najmenej 5 tisíc eur.

BRATISLAVA 1. novembra (SITA) - Od začiatku novembra tohto roka sa zvyšujú pokuty za nelegálne zamestnávanie. Pokuta za nelegálne zamestnávanie dvoch a viacerých osôb súčasne bude predstavovať najmenej 5 tisíc eur. V súčasnosti môže zamestnávateľ bez ohľadu na počet nelegálne zamestnaných ľudí dostať pokutu od 2 tisíc eur do 200 tisíc eur. Súčasne vzrastie aj dolná a horná hranica poriadkovej pokuty za nesplnenie si zákonných povinností, a to z terajších 65 až 650 eur na 100 až 1 000 eur. Vyplýva to z novely zákona o inšpekcii práce, ktorá nadobúda účinnosť od 1. novembra tohto roka.

Ako uvádza rezort práce a sociálnych vecí, v rokoch 2011 a 2012 dostali zamestnávatelia 245 pokút v priemernej celkovej sume 510 tisíc eur. Priemerná výška pokuty tak predstavovala 2 082 eur. "Vzhľadom na zvýšenie pokuty možno predpokladať znižujúci sa počet zistených prípadov takého nelegálneho zamestnávania, a to na 100 v roku 2014, 80 v roku 2015 a 65 v roku 2016," očakáva ministerstvo práce.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.