Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Podnikatelia vítajú Kilečko 2, požadujú však systémové riešenia

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 2. novembra (TASR) - Podnikatelia vítajú ďalšiu sadu opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia predstavenú v zákone pripravenom ministerstvom hospodárstva. Očakávajú však napríklad zásadnú reformu daňového a odvodového zaťaženia, ktorá by výraznejšie pomohla k rozvoju podnikania na Slovensku. V utorok na to upozornila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

Zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia (Kilečko 2), prináša množstvo drobných administratívnych zmien. Podnikateľské kilečká z dielne Ministerstva hospodárstva SR je možné podľa PAS zaradiť medzi najlepšie opatrenia, ktoré na Slovensku za posledné roky prišli. „Aktivitu treba pochváliť. Uvidíme, koľko z tých 207 návrhov sa nakoniec podarí presadiť aj do praxe,“ uviedol výkonný riaditeľ PAS Martin Lidaj.
      Zlepšovanie podnikateľského prostredia však podľa neho nie je možné zúžiť len na úpravy výkazníctva. „Je to širší pojem, kde by priority mali tvoriť dane, odvody, vzdelávanie a vymožiteľnosť práva. Toto sú oblasti, ktoré podnikateľov v našich prieskumoch trápia najviac,“ doplnil výkonný riaditeľ PAS.
      Medzi najlepšie z navrhovaných opatrení podnikatelia zaradili zrušenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnávateľov či zrušenie povinnosti odberateľa ručiť za odvedenie DPH za dodávateľa. Najmä menší podnikatelia podľa PAS oceňujú návrh povinnosti uhradiť daň z pridanej hodnoty (DPH) až po zaplatení faktúry. Iní sa, naopak, obávajú, že sa tým môže znížiť ostražitosť pri výbere obchodného partnera.
      Niektoré z navrhovaných opatrení si k hodnoteniu vyžadujú dodatočné vysvetlenie. Napríklad umožnenie podať návrh na vyhlásenie konkurzu len jedným veriteľom s nesplatenou pohľadávkou. „Treba vedieť, v akej výške tá pohľadávka má byť a aké sú ďalšie podmienky tohto opatrenia, aby nedochádzalo k špekulatívnym konkurzom,“ dodal Lidaj.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.