Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Podnikatelia môžu hlasovať o byrokratickom nezmysle 2016

Kategória: Spravodajstvo

Podnikatelia majú už piatykrát možnosť hlasovať za Byrokratický nezmysel roka a prostredníctvom tejto anticeny upriamiť pozornosť kompetentných na legislatívne opatrenia, ktoré zbytočne komplikujú život podnikateľom na Slovensku.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Podnikatelia majú už piatykrát možnosť hlasovať za Byrokratický nezmysel roka a prostredníctvom tejto anticeny upriamiť pozornosť kompetentných na legislatívne opatrenia, ktoré zbytočne komplikujú život podnikateľom na Slovensku.
      Výber byrokratických absurdít je aj v tomto roku pestrý. Podnikatelia zaslali do tohtoročnej ankety 49 námetov, z ktorých zástupcovia podnikateľských organizácií vybrali finálovú desiatku.
      "Výber byrokratických nezmyslov aj v tomto roku odzrkadľuje celú škálu problémov, s ktorými sa musia podnikatelia vedieť vyrovnať, ak chcú na Slovensku podnikať a dodržiavať pravidlá. V porovnaní s minulými ročníkmi možno vidieť dva trendy – rozširuje sa spektrum problémov, na ktoré podnikatelia poukazujú a medzi nomináciami sa, žiaľ, objavuje značné zastúpenie problémov, ktoré možno označiť za nové, pretože vznikli v dôsledku legislatívy prijatej v nedávnom období," konštatuje Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska.
      "Lepšia regulácia a odstraňovanie nezmyselnej byrokracie je bezpochyby beh na dlhé trate. Pestrá zmes tohtoročných nominácií je dôkazom, že tvorivosť autorov regulácií - v negatívnom slova zmysle - je univerzálna naprieč verejnou správou. Dobrou správou je však zavedenie nových pravidiel pre regulačný proces a zriadenie Centra lepšej regulácie v Slovak Business Agency. Verme, že prispejú k čo najmenšiemu počtu nominácií v budúcich rokoch," zdôrazňuje Marián Letovanec zo Slovak Business Agency.
      Podľa Jána Oravca, prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS), byrokratické nezmysly sa na podnikateľov denne valia prakticky zo všetkých strán. Ministerstvo hospodárstva ešte v roku 2014 vypočítalo, že administratívne náklady na podnikanie vyplývajúce len z vybranej vzorky zákonov, predstavujú 2,7 miliardy eur. Ak sa pomocou tejto iniciatívy zmobilizuje vôľa čo najrýchlejšie zrušiť aspoň časť nezmyselnej byrokracie, na ktorú poukáže verejnosť, tento projekt má zmysel.
      Do 29.12.2016 môžu všetci záujemcovia dať svoj hlas jednému z desiatich "favoritov", ktorých vybrali podnikateľské organizácie na základe podnetov od podnikateľov. Hlasovať za Byrokratický nezmysel roka 2016 možno na www.byrokratickynezmysel.sk.
      Byrokratický nezmysel je anticena pre legislatívne opatrenie komplikujúce život podnikateľom. Zmyslom je identifikovať nezmyselné byrokratické opatrenia zbytočne zaťažujúce podnikateľov a upriamiť na ne pozornosť kompetentných s cieľom odstrániť ich z legislatívy. Byrokratický nezmysel bol ocenený v roku 2015 v kategórii Vzorové iniciatívy na podporu podnikania a zlepšovania podnikateľského prostredia v súťaži European enterprise promotion awards.
      Vyhlasovateľom ankety je Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska. Partnermi sú Republiková únia zamestnávateľov a Slovak Business Agency.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.