Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Podnikatelia kritizujú rozpočet na roky 2015 až 2017

Kategória: Spravodajstvo

Zvyšovanie finančného zaťaženia podnikania a nedostatočná snaha znižovať verejné výdavky charakterizujú schválený rozpočet verejnej správy na roky 2015 až 2017.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Zvyšovanie finančného zaťaženia podnikania a nedostatočná snaha znižovať verejné výdavky charakterizujú schválený rozpočet verejnej správy na roky 2015 až 2017. V dôsledku legislatívnych zmien, ktoré rozpočet v sebe obsahuje, sa daňové a odvodové príjmy verejnej správy v nasledujúcich troch rokoch zvýšia každý rok približne o pol miliardy eur. Tieto peniaze vláda vyberie najmä od podnikateľov. Tvrdí to Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS).
      Ako povedal pre TASR jeho prezident Ján Oravec, asi štvrť miliardy má vláda každý rok vybrať prostredníctvom zachovania sadzby DPH na úrovni 20 %. Deje sa tak napriek tomu, že vláda sa v minulosti prostredníctvom zákona zaviazala znížiť sadzbu DPH na 19 % v prípade, keď sa deficit dostane pod úroveň 3 %. Podnikateľom je jedno, ktorá vláda je v ktorom období pri moci, preto nie je podstatné, ktorá tento záväzok do zákona vložila, a ktorá ho má splniť.
      ZPS negatívne hodnotí aj legislatívne zmeny v odpisovaní, najmä predĺženie lehoty odpisovania pre administratívne budovy zo súčasných 20 rokov na 40 rokov a zrušenie možnosti zvýhodneného lízingového odpisovania. Veľkým problémom je podľa ZPS uplatňovanie všetkých zmien v odpisovaní aj na už doteraz odpisovaný majetok, čo je uplatňovanie neprípustného princípu retroaktivity.
      Ako zdôrazňuje Oravec, viac problémov než osohu prinesie tiež snaha vlády zvýšiť úspešnosť výberu daní zavedením pravidiel transferového oceňovania, čím sa majú obmedziť možnosti daňových únikov medzi ekonomicky alebo personálne prepojenými spoločnosťami. Opatrenie sa má uplatniť aj na domáce vzájomne prepojené spoločnosti, ktoré konsolidujú svoje zisky a straty, čo zbytočne prinesie enormný nárast administratívneho zaťaženia. 
      Štát by sa v boji s nekalými praktikami mal oveľa viac sústrediť na tzv. karuselové podvody pri DPH a nie na zaťažovanie podnikateľov novými výdavkami a povinnosťami, čoho príkladom je rozšírenie povinnosti evidencie tržieb v elektronickej pokladnici aj na nové oblasti podnikania.
      "My, podnikatelia, upozorňujeme na veľký schodok medzi celkovými výdavkami a príjmami štátu z daní a odvodov, ktorý je oveľa vyšší než oficiálne vykazovaný deficit verejných financií. Túto priepasť nie je možné preklenúť nijakým zvyšovaním daní a odvodov, ale jedine zásadným znížením verejných výdavkov," uzatvára Oravec.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.