Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Podmienky splátkového kalendára treba dodržiavať po celý čas

Kategória: Spravodajstvo

Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje dlžníkov, aby zaplatili dlžné poistné, pokuty a penále či neoprávnene vyplatené dávky čo najskôr, prípadne sa dohodli na ich uhradení formou splátkového kalendára s príslušnou pobočkou.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje dlžníkov, aby zaplatili dlžné poistné, pokuty a penále či neoprávnene vyplatené dávky čo najskôr, prípadne sa dohodli na ich uhradení formou splátkového kalendára s príslušnou pobočkou. Je to predovšetkým v záujme dlžníka, aby mu dlžná suma ďalej nenarastala a neocitol sa v rukách exekútora či mandatára. V prípade vymáhania dlhu sa ten pre dlžníka predražuje.
      V roku 2013 povolili pobočky Sociálnej poisťovne dlžníkom 1361 splátkových kalendárov v celkovej hodnote viac ako 5,1 milióna eur. Z nich už bolo úspešne ukončených 350, pri ktorých dlžníci uhradili viac ako 760.000 eur. Naďalej je v platnosti 470 splátkových kalendárov v hodnote vyše 2,8 milióna eur. Zostávajúcich 541 splátkových kalendárov však muselo byť zrušených, keďže dlžník prestal splátky v dohodnutej sume a lehote uhrádzať.
      Sociálna poisťovňa pripomína, že jej pobočky môžu povoliť zaplatenie dlhu na poistnom, pokutách a penále v splátkach najdlhšie na 18 mesiacov, pokiaľ dlžník písomne požiada o splátky, v čase doručenia žiadosti nie je pohľadávka vymáhaná v exekúcii alebo v mandátnej správe, v čase rozhodovania o splátkach je platiteľom poistného (nemá ukončenú registráciu odvádzateľa) a bežné poistné posledné pred podaním žiadosti má zaplatené včas a v správnej sume.
      Podmienkou je aj zdokladovanie platobnej neschopnosti, pre ktorú sa dostal do omeškania s platením poistného, a zabezpečenie zriadením záložného práva sa vyžaduje v prípade, ak dlžná suma v čase posudzovania žiadosti je voči samostatne zárobkovo činnej osobe alebo dobrovoľne poistenej osobe vyššia ako 5000 eur a voči zamestnávateľovi je vyššia ako 15.000 eur.   
      Dlžníci si často neuvedomujú, že so splátkami ani s platením bežného poistného a úrokov nesmú meškať, inak sa dohoda o splátkovom kalendári ruší.
      TASR informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.