Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Podmienky pre domáce a zahraničné platby budú rovnaké

Kategória: Spravodajstvo

Spotrebitelia a podniky budú môcť zasielať a prijímať platby v eurách za rovnakých podmienok ako domáce platby.

BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Od februára tohto roka sa na Slovensku zavedú rovnaké podmienky v platobnom styku, tzv. SEPA (Single Euro Payments Area). Ide o oblasť spoločného priestoru 33 krajín, v ktorých budú môcť spotrebitelia a podniky zasielať a prijímať platby v eurách za rovnakých podmienok ako domáce platby. Cieľom iniciatívy je odstránenie rozdielov, pretože napriek tomu, že máme spoločnú menu, platobný styk bol rôzne fragmentovaný. Ako ďalej na tlačovej konferencii informoval výkonný riaditeľ úseku pre operácie na finančných trhoch v Národnej banke Slovenska (NBS) Karol Mrva, slovenský bankový sektor je plne pripravený na zmeny, ktoré bankových klientov čakajú.

Ako ďalej pokračoval generálny riaditeľ odboru platobného styku v NBS Peter Holička, SEPA prináša harmonizáciu bezhotovostného platobného styku pri číslovaní účtov a pri prenose dát do banky. Prináša jednotnú sadu platobných nástrojov. Slovensko si uplatnilo prechodné obdobie a povinnosť vykonávať čísla účtov vo formáte IBAN bude od 1. februára 2016. Týka sa to však len bežných ľudí, podnikatelia majú túto povinnosť už tento rok od februára. 

Projekt SEPA zahŕňa aj nové podmienky v oblasti inkás. Doteraz sme podľa Holičku museli ísť do banky platiteľa. Po novom klient súhlas vyjadrí u dodávateľa. Inkasant následne dohodne cez svoju banku ostatné náležitosti. Ako však Holička upozornil, inkasant musí požiadať vo svojej banke o nový údaje, ide o tzv. CID kód. Týka sa to právnických aj fyzických osôb. Existujúce súhlasy na inkaso zostávajú v platnosti. Týka sa to len inkás dohodnutých po 1. februári tohto roka. 

S týmto projektom sú spojené počiatočné náklady, ktoré banky budú chcieť podľa Mrvu nejakým spôsobom dostať naspäť. Avšak nie je vylúčené, že neskôr celý tento projekt SEPA prispeje k výraznejšiemu zlacneniu služieb. Ešte pred rokom Slovenská banková asociácia na svojej tlačovej konferencii informovala, že náklady na SEPA dosiahnu niekoľko miliónov eur a výkonný riaditeľ asociácie Ladislav Unčovský povedal, že dúfa, že si banky tieto náklady nepremietnu do zvýšených poplatkov. 

"Spustenie SEPA je v podstate zavŕšením prijatia eura," povedal hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto. Keďže banky na Slovensku vrátane Sberbank Slovensko v rámci príprav na spustenie SEPA už pred časom zlacneli eurové cezhraničné prevody na úroveň domácich, klienti už v súčasnosti platia podľa Sberbank napríklad za elektronický prevod peňazí do krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru 17 centov a za papierový prevod podaný na pobočke 1,20 eura. Zároveň majú podľa Sberbank istotu, že platba smerovaná do zahraničia príde, tak ako domáca, najneskôr na nasledujúci pracovný deň od odoslania. 

Slovenská sporiteľňa uviedla, že je pripravená upraviť svoj platobný styk podľa medzinárodných štandardov SEPA v pôvodnom harmonograme od začiatku februára 2014. "Niekoľko rokov sme sa v banke na prechod na štandardy SEPA poctivo pripravovali, preto môžeme klientom ponúknuť výhody v platobnom styku už od začiatku februára," povedala Katarína Kellenbergerová, riaditeľka platobného styku Slovenskej sporiteľne.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.