Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Podiel SZČO s minimálnym vymeriavacím základom klesá

Kategória: Spravodajstvo

Podiel živnostníkov, respektíve samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktoré platia sociálne odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, klesol. Kým v roku 2014 si platilo minimálne poistné 70 % SZČO, tento rok je to necelých 64 %.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Podiel živnostníkov, respektíve samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktoré platia sociálne odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, klesol. Kým v roku 2014 si platilo minimálne poistné 70 % SZČO, tento rok je to necelých 64 %. Je to pozitívny trend, pretože minimálny vymeriavací základ znamená aj minimálne dávky – najmä nemocenskú a zápočet na dôchodok.
      Napríklad nemocenskú dávku dostane SZČO pri 31-dňovom mesiaci pri minimálnom vymeriavacom základe po januári 2016 vo výške 243,90 eura. Ale už napríklad pri platení odvodov z priemernej mesačnej mzdy (858 eur) by to bolo 481 eur. Pri rovnako dlhom mesiaci robí rozdiel pri dávke materské vyše 300 eur mesačne – ak si platí z minimálneho vymeriavacieho základu dostane 310,40 eura, pri priemernej mesačnej mzde by to bolo už 612,20 eura.
      Rozdiely sú aj pri dávke ošetrovné, ktorú by SZČO platiaca odvody z minimálneho vymeriavacieho základu dostala vo výške 78,70 eura, pričom pri priemernej mesačnej mzde by to bolo 155,20 eura.  
      Pri dávke v nezamestnanosti ide tiež o značný rozdiel – SZČO dobrovoľne poistená v nezamestnanosti pri platení poistného z minimálneho vymeriavacieho základu dostane pri 31-dňovom mesiaci  207,60 eura, pri vymeriavacom základe vo výške priemernej mesačnej mzdy 437,30 eura.
      Na rok 2016 je stanovený minimálny vymeriavací základ na 429 eur, maximálny bude 4290 eur.
      TASR informovala Sociálna poisťovňa.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.