Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pochybným firmám nebude prekážať ani zmena obstarávania

Kategória: Spravodajstvo

Štát môže ťahať pri tendroch za kratší koniec aj napriek tomu, že sa minister vnútra Robert Kaliňák snaží novelou zákona o verejnom obstarávaní vylúčiť schránkové firmy či spoločnosti s pochybnými majiteľmi.

 

 

 

BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Ani novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravuje ministerstvo vnútra, nezabráni firmám s nejasným pôvodom, aby vyhrávali tendre. Štát môže ťahať pri tendroch za kratší koniec, a to napriek tomu, že sa minister vnútra Robert Kaliňák snaží novelou zákona o verejnom obstarávaní dostať z tendrov schránkové firmy či spoločnosti s pochybnými majiteľmi, informuje utorkové vydanie denníka SME.

"Záujemca o strategickú zákazku by mal podľa návrhu predložiť zoznam všetkých svojich spoločníkov a všetkých akcionárov, ktorí vlastnia najmenej 30 percent akcií spoločnosti. Ak bude spoločníkom alebo akcionárom právnická osoba, mal by predložiť aj všetkých spoločníkov a všetkých akcionárov, ktorí vlastnia najmenej 30 percent akcií tejto právnickej osoby," píšu ďalej noviny. Z dokumentu vyplýva, že pri iných ako strategických zákazkách obstarávateľ údaje o majiteľoch firmy žiadať iba "môže". Zákazky, ktoré štát nevyhlási za strategické, pritom môžu byť aj za desiatky miliónov eur.

Zatajiť skutočného majiteľa firmy pri takomto znení zákona podľa denníka pritom nie je zložité. Spoločnosť stačí vlastniť nie cez dve, ale cez tri firmy. "Snahou ustanovenia, ktoré ešte môžeme zlepšiť, je, aby bolo známe, kto v skutočnosti štátu dodáva a kto dostáva peniaze daňových poplatníkov," povedal pre SME Kaliňák. Príprava návrhu podľa neho ešte nie je ukončená a nie je problém do nej zaradiť povinnosť zverejniť majiteľov aj v prípade, že pôjde o zákazku bez prívlastku strategická.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská navrhovala pri svojej novele zákona o verejnom obstarávaní zverejňovať koncového beneficienta, teda osobu, ku ktorej sa dostáva zisk ako k poslednej, hoci by to bolo cez niekoľko firiem. "Ani tak by nebol problém zákon obísť. Stačilo by, aby si niekto akcie kúpil anonymne, napríklad cez burzu, prípadne vykázal ako koncového beneficienta právnickú osobu," tvrdia noviny.

Kaliňák si nemyslí, že by bolo z právneho hľadiska možné zaviazať, aby zverejňovali akcionárov aj firmy, s ktorými už štát podpísal zmluvu, hoci ich plnenie trvá. Firmou s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou je napríklad SkyToll, ktorý prevádzkuje mýto. Návrh ráta aj s povinnosťou firiem, ktoré zarábajú na štátnych zákazkách, zverejniť zoznam subdodávateľov. Práve utajení dodávatelia by podľa denníka mohli byť skutočnými víťazmi. V dokumente sa však píše, že mená subdodávateľov zverejňujú, ak sú známi. Úprava bude podľa Kaliňáka vyzerať tak, aby sa prípadní subdodávatelia zverejňovali postupne aj napriek tomu, že na začiatku známi neboli. "Aj takáto úprava sa dá ľahko obísť - napríklad tak, že by bol skutočný víťaz tendra subdodávateľom subdodávateľa," dodáva SME.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.